Opet prvak Real
Ni kiša ne smeta kad se osvaja titula

M. Maksimović

Fudbaleri madridskog Reala su tri kola prije kraja prvenstva osigurali naslov prvaka, tačnije odbranili su prošlosezonsku titulu.

Do 31. naslova prvaka Real je stigao zahvaljujući 2:1 pobjedi na gostovanju kod Osasune u Pamploni kojom je zadržao 10 bodova prednosti ispred drugog Villarreala. Real do odlučujućih bodova u Pamploni nije stigao lako.

Real se našao u velikim problemima već u 46. minuti kada je Fabio Cannavaro zaradio crveni karton. I kada je izgledao da će utakmica završiti bez pobjednika, stižu golovi. U 83. minuti jedanesterac za Osasunu, a siguran realizator je Patxi Punal. Iako je bilo vrlo malo vremena za eventualni preokret, Real se nije predavao.Tri minute prije kraja utakmice Arjen Robben postiže gol za 1:1, a pobjedu Rralu i 31. naslov prvaka Španije donosi dvije minute kasnije svojim golom Gonzala Higuaina. Real je nakon 35 kola osvojio 78 bodova, a ekipa Bernda Schustera je do sada poražena sedam puta.
Cibelse fontana u Madridu je još u nedelju ujutro bila spreman za proslavu novog naslova prvaka, čak 500,000 ljudi je najavljeno na velikoj proslavi.

Barcelona i Valencia su nekada igrali utakmice odluke u završnici prvenstva, ove sezone to nije slučaj. Barcelona je ostala bez trofeja, Valencija je bori za grčeviti opstanak. U 35. kolu Barcelona je uništala Valenciu 6:0. Već u 5. minuti Leo Messi zabija sa bijel tačke, a samo tri minuta kasnije Xavi je strijelacza 2:0. Do 15.minute Barca je vodila 3:0, Thierry Henry je bio strijelac u 14. U nastavku utakmice još tri gola Katalonaca. Thierry Henry je strijelac u 57.minuti, a Bojan Krkić postiže dva gola u samo šest minuta od 72. do 78. minute. Nakon ovog debakla Valencia je 13. sa 42 boda, ima samo dva više
od 18. Osasune.

''Žutu podmornicu'', ćemo po svemu sudeći naredne sezone gledati u Ligi prvaka. Villarreal je novu pobjedu ostavrio protiv Levantea. Turski napadač Nihat Kahveci je bio strijelac dva gola za pobjedu 2:0.

Što se tiče borbe za opstanak, Levante i Murcia su drugoligaši, a trećeg putnika ćemo dobiti između Valencie, Valladolida, Getafea, Zaragoze, Recreativa i Osasune