Penali kobni za Hrvatsku

Boljim izvođenjem penala reprezentacija Turske savladala je Hrvatsku sa 3:1, te tako osigurala plasman u polufinalu, gdje ih ceka Njemačka. Drugo četvrtfinale ući će sasvim sigurno u istoriju kao jedno od najneizvjesnijih - Hrvatska je preko Klasnića povela u 119.minuti, da bi Semih Senturk izjednačio bukvalno nekoliko sekundi prije posljednjeg sudijskog zvižduka.

Nije to bilo devedeset minuta za uživanje, ali vidjeli smo po nekoliko vrhunskih prilika na obje strane. Hrvati su bili konkretniji, bolji i kvalitetniji, ali bez prave završnice. Ono sto su Olić i Kranjčar promašili sredinom prvog dijela lakše je pogoditi, a i nakon toga nije nedostajalo šansi. S druge strane, Turci su igrali na mahove - dijelom defanzivno i bezambiciozno u napadu, a dijelom s pritiskom na zadnju liniju Hrvatske. U trenucima kad se to desavalo gledali smo i najzanimljiviji fudbal.

Ipak, nakon 90 minuta bilo je 0:0, a u produžecima niko nije želio previše riskirati. No, jedan napad Hrvatske zamalo je presudio Turcima. Pogresno je istrčao Rustu, Modrićpronasao dobro postavljenog Klasinića koji glavom šalje loptu u mrežu za 1:0 i veliko slavlje izuzetno bučnih navijača Hrvatske na Ernst Happelu.

Činilo se da je to to, pogotovo kako je isticala i druga minuta sudijske nadoknade, no onda se desilo čudo. Hrvatska je imala kontru, koja je završila ofsajdom. Rustu je brzo izveo u kazneni prostor, tamo se snašao Semin Senturk i topovskim udarcem zatresao mrežu za novo ludilo na tribinama - ovaj put tursko.

Uslijedili su kazneni udarci - Modrić je prvi promasio, Arda Turan je bio siguran. Srna je vratio nadu Hrvatima, a Semih pogodio i sa bijele tačke. Rakitic je promasio čitav gol, Hamit Altintop zabio, i na kraju, šlag je dodao Rustu Recber koji je odbranio jedanaesterac Petriću.