Portugal među osam
Gol Ronalda za 2:1

M. Maksimović

Reprezentacija Portugala je prvi četvrtfinalist EURA 2008. U prvoj utakmici drugog kola grupe A, Portugal je u Genevi savladao Češku potpuno zasluženo 3:1.

Iako je selektor Brückner uvjeravao novinare da će Jan Koller zagrati u vrhu napada, priliku je dobio najbolji strijelac EURA prije četiri godine Milan Baroš, dok sa druge strane Felipe Scolari ništa nije mijenjao.

Početak nudi dosta uzbuđenja, a Portugal već od 8.minute vodi 1:0. Akcija koja je dosta slična bila onoj protiv Turske. Ovaj put je Deco krenuo, a akciju su nastavili duplim pasom Nuno Gomes i Cristiano Ronaldo koji je izašao sam ispred Čecha, ovaj zaustavlja njegov šut, ali lopta stiže do Deca koji je uspijeva progurati kroz noge Jankulovskom.

Devet minuta smo čekali na odgovor Čeha. Sionko je prvo izborio korner koji je izveo Plašil, a igrač FC Kopenhagena glavom postiže svoj sedmi gol u dresu reprezentacije. Nakon žestokih 20-tak minuta igre, utakmica je počela ulazi u mirnije vode.

Portugal ima incijativu, Deco i Ronaldo pokušavaju, ali su obojica neprecizni. Do kraja prvog poluvremena vrijedi svakako izdvojiti silovit šut Cristiana Ronalda u 42. minuti, ali je Čech sjajno intervenisao. Oprobao je Ronaldo svoj šut i u finišu prvog dijela, ali ni ovaj put nije Čech imao problema.

U nastavku prvu dobru priliku ima Češka, Sionko je obacio odličnu loptu u peterac Portugala, ali je Baroš zakasnio. Pet minuta kasnije Nuno Gomes je u prilici, ali slabo reaguje. nakon toga još jednom je probao Gomes, pa nakon njega i Simao ali se nema promjene rezultata. Portugal u ovoj utakmici ima problema po bokovima, Česi šalju dobre centrašuteve, međutim to ne znaju kapitalizirati. U 62. minuti opet kasni Milan Baroš.

Samo minute kasnije gol Portugala, gol vrijedan četvrtfinala postiže Cristiano Ronaldo. Mutinho je uposlio Deca koji šalje oštru prizemnu loptu na vrh 16-terca, a na pravom mjestu je Ronaldo koji postiže svoj 21 gol u dresu reprezentacije. Nakon primljenog gola Brückner baca sve karte u napad, ali Koller, Sionko i baroš ne mogu ništa da naprave. Sionko je nakon jedne svijeće rastegao Ricarda koji spašava mrežu Portugala.

I onda kako to obično biva, u posljednjim trencuima utakmice, Česi gube loptu, brza akcija Portugalaca, u situaciji dva na jedan Cristiano Ronaldo nesebično dodaje loptu Quaresmi koji postavlja konačnih 3:1. Portugal ide u četvrtfinale, dok Češku očekuje teška utakmica protiv Turske.

Portugal - Češka 3:1
Stadion Stade de Genève. Gledalaca 29.000
Sudija: Kyros Vassaras (Grčka)
Žuti kartoni: Polak, Bosingwa
Strijelci: 1:0 - Deco (8.) 1:1 - Sionko (16.) 2:1 - Cristiano Ronaldo (63.), 3:1 - Quaresma (91.)

Portugal: Ricardo, Bosingwa, Pepe, Ricardo Carvalho, Paulo Ferreira, Petit,