
Danas i sutra na programu su utakmice šestog kola Premijer fudbalske lige Bosne i Hercegovine.
Nakon (ne)uspješnih nastupa reprezentacije Bosne i Hercegovine u kvalifikacijama za odlazak na EP 2012 u Poljsku i Ukrajinu, Premijer liga BiH se vraća na terene. Doduše, i na male ekrane.
Danas je na programu pet susreta, od čega četiri u terminu od 16 sati i 30 minuta, dok će od 19 sati i 30 minuta svoj susret odigrati Zrinjski i Budućnost. Sloboda na svom Tušnju dočekuje Leotar, te želi sa osvojena tri boda primaći se vrhu sa sredine tabele. Tuzlaci su do sada odigrali dvije domaće utakmice, te su u oba navrata slavili i to oba puta sa po 2:0. U drugom kolu su bili bolji od Travnika, a u četvrtom od Željezničara. Naglasimo još kako Glavaševe izabranike nakon duela sa Leotarom, narednog vikenda, očekuje kantonalni derbi u Banovićima.
Debi na klupi Leotara imat će Vukašin Višnjevac koji je naslijedio Gorana Skakića na kupi trebinjskog kluba. Leotar je u posljednjem kolu naprosto potopljen na Grbavici (8:0), pa igrači u Tuzlu dolaze sigurno bez samopouzdanja. Trebinjci su predposljednji sa četiri osvojena boda iz pet odigranih utakmica. Jedinu pobjedu na Policama su ostvarili protiv Travnika, dok su iznenadili u prvom kolu, osvojivši bod u Prijedoru kod Rudara (1:1).
Nakon uvjerljive pobjede pred svojim navijačima nad Širokim Brijegom (4:0), fudbaleri Travnika sada gostuju u Zvorniku kod trenutnog fenjeraša lige - Drine. Zvorničani su osvojili samo jedan bod i to, na opšte iznenađenje, na početku šampionata u Banovićima (1:1). Nakon toga, uslijedili su domaći porazi od Borca i Olimpika, te gostujući od Rudara i Zvijezde. Drina danas jednostavno mora slaviti nad Travnikom, želi li pobjeći sa dna. U prilog im ne ide i pogled na raspored. Već narednog kola izabranici Milana Milanovića gostuju na Grbavici.
Od današnjih utakmica, sigurno da pažnju privlači onaj koji će biti odigran u Mostaru na stadionu Vrapčići. Velež koji se trenutno nalazi na 3. mjestu sa deset osvojenih bodova, dočekuje Zvijezdu koja trenutno ima bod manje i nalazi se na 7. mjestu. Jedini poraz u prvih pet kola su Rođeni zabilježili u gradskom derbiju na gostovanju kod Zrinjskog (2:0). Slavili su na Koševu protiv Olimpika, te su osvojili zlata vrijedan bod u Banja Luci kod Borca (1:1).
Zvijezda, pak, igra "šareno". Gradačačani su ostvarili domaće pobjede nad Travnikom, Leotarom i Drinom, a nadigrani su na Grbavici i Pecari. Navijači kluba često kritikuju šefa stručnog štaba Zorana Ćurguza, zbog defanzivne igre koja se gaji na gostovanjima. Nakon ovog gostovanja, Zvijezda narednog vikenda na Banja Ilidži dočekuje Čelik.
Čelik je imao dosta promjena u igračkom kadru, te ih od ove sezone vodi bivši trener Veleža Abdulah Ibraković. Zeničani su na početku šampionata slavili nad Zrinjskim (2:1), a potom nanizali četiri utakmice bez pobjede.Doduše, osvajali su po bod u Banovićima i Prijedoru, ali i poraženi su na Bilinom Polju protiv Borca (0:1).
U goste im danas stiže Olimpik. Sarajlije imaju puno bolji skor. Osvojili su devet bodova, pobijedivši Širokog Brijega na Koševu,te Leotar na Policama i Drinu u Zvorniku. Domaće poraze im je priredio Željezničar u prvom, te Velež u posljednjem (petom) kolu dosadašnjeg dijela prvenstva. Čelik i Olimpik su se dosad dva puta sastajali, uz jedan remi (0:0) i jednu gostujuću pobjedu Olimpika (1:2). Po tom pitanju su, dakle, Vukovi favoriti.
Zrinjski pod refelktorima na stadionu Bijeli Brijeg ugošćuje Budućnost. Gosti u Mostar dolaze sa željom da nadoknade prosute bodove pred svojim navijačima protiv Sarajeva. Ipak, nema sumnje da će biti teško, obzirom da Plemići imaju devet bodova i da bi eventualnim ne osvajanjem tri boda zaostali za ostalim konkurentima.
Zrinjski je u toku prvenstva odigrao tri utakmice i tri je puta slavio, dok su izabranici Dragana Jovića bivali poraženi u Zenici i Sarajevu. Rudari, pak, imaju ostvarenu pobjedu tek u Istočnom Sarajevu protiv Slavije (2:3). Bodove iz Banovića dosad su odnijeli Drina i Čelik (po jedan bod), te Sarajevo (tri boda).
U nedjelju nas očekuju dva derbi susreta ovog kola. Jedan od njih je onaj na Pecari, gdje će Široki Brijeg ugostiti aktuelnog šampiona Željezničara. Gosti sa Grbavice žele ponoviti uspjeh iz prošle sezone kada su sa 2:0 slavili na Pecari. Široki Brijeg se nalazi u rezultatskoj krizi i sigurno je da će napraviti sve kako bi se izvukao iz nje. Da su u krizi, Ištukovi dečki pokazali su i prije dvije sedmice u Travniku, kada ih je domaćin na Piroti "razmontirao" sa 4:0.
"Siguran sam da ćemo u Širokom Brijegu imati normalne uslove za igu, a na nama je ostvarimo pozitivan rezultat. Široko Brijeg je kvalitetna momčad koja se nalazi u rezultatskoj krizi i sasvim sigurno će se protiv nas pokušati izvući iz iste. Na prethodnim gostovanjima nismo uspjeli doći do pozitivnog rezultata, pa bi bilo lijepo da taj negativan niz prekinemo. Očekujem kvalitetan susret u kojem će uživati i oni na tribinama i oni pored malih ekrana", zaključio je Osim.
Još jedan derbi odigrat će Sarajevo i Borac na Koševu. Sarajevo je trenutno lider prvenstva sa 12 osvojenih bodova. Bordo tim slavio je u posljednje četiri utakmice, dok je jedini poraz doživio u Istočnom Sarajevu na otvaranju prvenstva (1:2). Ovo je, gledajući tabelu, istinski pravi derbi. Gosti iz Banja Luke su na drugoj poziciji, sa svega dva boda manje.
"Pravo da vam kažem, ne poznajem dovoljno momčad iz Banja Luke. Gledao sam njihov duel protiv Čelika, no pitanje je koliko se može nešto uočiti na jednom susretu. Mislim da se radi o kvalitetnoj momčadi, no isto tako mislim da oni sami sebe još uvijek ne poznaju dobro jer se radi o momčadi koja je prepuna novih igrača", ističe Varešanović
"Bitno je da mi budemo pravi, da ostavimo srce na terenu, a onda ni rezultat neće izostati. Protiv Borca, kao i protiv svake momčadi na Koševu smo favoriti. Očekujem i veliku podršku s tribina i nadam se da ćemo se na kraju ponovo radovati s našim vjernim navijačima", dodao je za kraj razgovora trener bordo momčadi.
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.