Prvo kolo obilježili remiji
U sve četiri grupe po jedan susret završen podjelom bodova

Počeo olimpijski fudbalski turnir

Najveće iznenađenje u prvom kolu olimpijskog fudbalskog turnira priredili su fudbaleri Novog Zelanda, koji su remizirali protiv domaćina, Kine – 1:1, pred 41. 000 navijača.

Iako su „gosti“ od 39. minuta igrali sa igračem manje (isključen Old), do vodstva su stigli pogotkom Brockiea u 53. minuti. Kinezi su bod spasili pogotkom Fangzhuoa u 88. minuti susreta.

U drugom susretu Grupe C, Brazil je minimalnim rezultatom 1:0 savladao Belgiju. Odlučujući trenutak dogodio se u 79. minutu, kada je mrežu Belgijanaca pogodio Hernanes. Zanimljivo je da je Belgija susret završila sa devetoricom igrača, obzirom da su u drugom poluvremenu isključeni Kompany i Fellaini.

U Grupi A, Srbija i Australija podijeli su bodove odigravši 1:1. Malo je nedostajalo da i drugi susret u ovoj grupi između Obale Slonovače i Argentine završi identičnim rezultatom. Ipak, Argentinci su pogotkom Acoste u 86. minuti došli do tri vrijedna boda.

Najubjedljivi u prvom nastupu bili su fudbaleri Italije. Azzuri su sa 3:0 razbili Honduras. Priliku da ublaži poraz Hunduras je imao preko Pavona u 82. minuti koji je propustio realizovati jedanaesterac. Republika Koreja i Kamerun podijeli su bodove (1:1).

Pobjedu u prvom nastupu ubilježili su i Amerikanci, koji su savladali Japan (1:0), a i u Grupi B, drugi susret je završen remijem Holandija – Nigerija (0:0).