Rapsodija u plavom
Najbolja igra naših ikada

Kvalifikacije za SP 2010. godine

Fudbalska reprezentacija BiH večeras je u Zenici pružila jednu od svojih najboljih partija u istoriji. Izabranici selektora Miroslava Blaževića deklasirali su Estoniju sa 7:0...

Osim niza golova, Ćirini puleni su prikazali i nešto što naši navijači širom Evrope i svijeta još nikada nisu vidjeli, bar kada je riječ o igri bh. selekcije. Raznovrsne akcije, proigravanja, utrčavanja i bespoštedna borbenost oduševile su sve ljubitelje fudbala u Zenici, ali i Sarajevu, Mostaru, Zenici, Doboju, Tuzli i ostalim gradovima BiH koji su na nogama dočekali kraj susreta.

Estonija - Turska

Kvalifikacije će potom biti nastavljene utakmicama 5. kola koje se igraju 28. marta 2009. godine. Kompletan raspored naše grupe možete vidjeti u arhivi naših tekstova pod naslovom «Za SP najmanje 19 ili 20 bodova».
Naši mladići krenuli su furiozno. Već u prvoj minuti Misimović je prekrasno uposlio Džeku koji je iskosa sa desne strane ubacio loptu na peterac, ali su Muslimović i Salihović zakasnili. Već u narednom napadu Muratović je oboren u šesnaestercu Estonije, ali za sudiju Pavela Cristiana Balaja start na našem veznjaku nije bio za najstrožiju kaznu.
Kako je vrijeme odmicalo Estonci su se počeli oslobađati početnog pritiska. Malo po malo, prelazili su na našu polovinu i ugrožavali Hasagića. Ipak, u 12. minutu ponovo je naš tim imao dobru priliku. Dugu loptu Nadarevića lijepo je na grudi primio Džeko, okrenuo se i šutirao, ali je bio neprecizan. Prvu pravu prijetnju Estonci su imali preko Purijea. Igrala se 20. minuta kada je prvi put u prvom poluvremenu „ispala“ naša odbrana. Gostujući napadač lijepo je ušao u kazneni prostor i šutirao, ali je njegov udarac otišao preko prečke. Samo minut kasnije najpovoljnija prilika za goste, ali se Rahn u povoljnoj situaciji nije najbolje snašao i njegov udarac glavom sa tri metra otišao je pored stative gola Kenana Hasagića.
U periodu nešto mirnije igre BiH je povela.

1:0 Misimović (25)

Bila je to akcija Estonaca koju je dugim degažiranjem u polje našeg napada rasčistio Hasagić. Lopta je preletjela kompletnu odbranu Estonije i posljednjeg čovjeka Rahna i došla do Misimovića koji je povukao do desetak metara od gola Londaka i mirnim i preciznim udarcem pogodio ugao gola Estonaca.
Radost na terenu i tribinama „Bilinog polja“ nije se ni stišala, a prednost je udvostručena.

Najzanimljiviji detalji susreta

2:0 Misimović (30)

Aut sa desne strane izveo je Berberović koji je uposlio Misimovića, a naš veznjak prekrasnim je potezom izbacio Muratovića u povoljnu situaciju. Nekadašnji igrač Željezničara ušao je u šesnaesterac gdje ga je Rahn grubo zaustavio što je ovaj put rumunski sudija opravdano okarakterisao kao penal. Misimović je u stilu najvećih majstora prevario Londaka za veliko slavlje na tribinama.

Pred kraj poluvremena, tačnije u 44. minutu, imao je Purije dobru priliku da savlada Hasagića, ali je njegov udarac glavom bh. golman dobro zaustavio. U nastavku akcije Misimović je nakon gužve ubacio pred gol Estonije gdje je na pravom mjestu bio Džeko, ali je njegov pogodak poništen zbog off-side-a.
Drugo poluvrijeme počelo je kao i prvo, ofanzivom našeg tima. U samo dvije minute viđeno je mnogo uzbuđenja pred estonskim golom i novi poništen pogodak. Ubačena lopta Misimovića došla je Muslimovića koji je savladao Londaka, ali je napadač PAOK-a bio iza leđa odbrane Estonije.
Tada je krenula rapsodija u plavom.

3:0 Misimović (56)

Misimović je centrirao sa lijeve strane, a lopta je imala čudnu putanju koja je iznenadila prilično nesigurnog Londaka. Tačnije, golman Estonije uhvatio je tek kada je prešla gol liniju.
Naredni gol djelo je „zlatnog“ dečka - Zlatana Muslimovića.

4:0 Muslimović (58)

Da je i dalje mašina za davanje golova Muslimovć je pokazao kada je pobjegao odbrani Estonaca i matirao golmana za proključale tribine zeničkog stadiona.
No, tu nije bio kraj stradanja gostiju.

5:0 Džeko (60)

Igrala se 60. minuta kada je bundesligaški centaršut Sejada Salihovića iz slobodnjaka glavom u gol pretvorio Edin Džeko.
Nastavila je naša ekipa igrati u visokom ritmu i nakon petog gola koji im je dao krila i novu dozu samopouzdanja. Tako je Džeko bio u izglednoj šansi u 64. minutu, a nakon ulaska na teren bh. dragulj Miralem Pjanić je oprobao udarac sa 20-tak metara, ali nije bio precizan.

6:0 Džeko (72)

Treći gol na utakmici, a drugi koji mu je priznat Džeko je postigao u 72. minutu. Ponovo ga je lijepo uposlio Salihović, a naš mladi centarfor sa 16 metara topovski je opalio i pogodio ugao rezervnog golmana Aksalua koji je zamijenio povrijeđenog Londaka.

Priliku da se upiše u strijelce u samo dva minuta (76. i 77.) imao je i Senijad Ibričić koji je ušao u igru umjesto Muratovića, ali nije bio precizan. Dobru igru veznjak Hajduka krunisao je u 88. minutu.

7:0 Ibričić (88)

Sjajna lopta Edina Džeke prema Ibričiću nije otišla u vjetar. Mlada Hajdukova zvijezda iskoristila je majstorki pas i u maniru iskusnog strijelca gurnula je loptu ispod čuvara mreže Estonije u gol.

Prekrasno veče u Zenici pamtiće svi ljubitelji fudbala u našoj zemlji, ali i cijela fudbalska Evropa koja će pričati sada o našem timu.

BIH - Estonija 7:0

1:0 Misimović (25), 2:0 Misimović (30. iz penala), 3:0 Misimović (56), 4:0 Muslimovć (58), 5:0 Džeko (60), 6:0 Džeko (72), 7:0 Ibričić (88)

ZENICA - Stadion «Bilino polje». Gledalaca: 14.000. Žuti karton: /Nadarević/.
BOSNA I HERCEGOVINA: Hasagić, Berberović, Nadarević, Damjanović, Spahić, Salihović, Rahimić, Muratović/od 73 Ibričić/, Misimović/od 66. Pjanić/, Džeko, Muslimović/od 71. Ibišević/. Selektor: Miroslav Ćiro Blažević.
ESTONIJA: Londak/od 72. Aksalu/, Jaager, Rahn, Barengrub, Klaven, Dmitrijev/od 65. Saag/, Vunk, Vassiljev, Oper, Purije, Lindpere /od 65. Kruglov/. Selektor: Tarmo Ruutli.
Sudija: Pavel Cristijan Balaj /Rumunija/.