Ruska „ljepotica“ za polufinale

Četvrtfinale EP-a u Austriji i Švajcarskoj

Fudbaleri Rusije očitali su lekciju Holandiji u trećem susretu četvrtfinala i pobjedom od 3:1 nakon produžetaka izborili su plasman u polufinale.

Rusi su pokazali igru vrijednu divljenja, kratkih pasova, viceva, podvaljivanja koja će se prepričavati.
Rusi na početku iznenadili Holanđane. Diktirali su jak tempo, a po desnom boku Holandije u nekoliko navrata stvorili su pravu pometnju, no nisu stvorili neku izgledniju šansu. Holandija je u prvih dvadesetak minuta djelovala zbunjeno, a tada je krenula prema golu Akinfeeva kojeg je u 25. minutu pokušao iznenaditi Engelaar. Četiri minuta kasnije Van der Vaart je odlično ubacio pred gol Rusije, no na loptu su zakasnili van Nisterlooy i Sneijder.

Novi pritisak Rusije uslijedio je u periodu od 35. do 42. minuta. Najbolju priliku propustio je Arshavin koji je majstorski šutirao, ali je veteran na golu Holandije, Van der Sar vrhovima prstiju skrenuo loptu u korner. Priliku da zatrese mrežu Holandije u dva navrata propustio je Kolodin. Odbrambeni fudbaler oba puta je strahovito šutirao sa preko 35 metara. Prvi put je Van der Sar odbranio, a drugi je put lopta tik pored stative završila u gol-autu.

Pred kraj poluvremena zaprijetila je i Holandija, no udarce van Nistelrooya i kasnije Van der Vaarta Akinfeev je uz dosta muke ipak zaustavio.v Krenula je Holadnija agresivnije u nastavku. Već nakon 20-tak minuta u prilici je bio „rezervista“ Van Persie, ali je loše šutirao. U 49. minutu ponovo je odlično ubacio Van der Vaart, a ovaj put je zakasnio Ooijer. Nakon nekoliko uvodnih prijetnji Holanđana Rusi su stigli do vodstva, a prethodno je Arshavina samo nekoliko centimetara djelilo od radosti, nakon majstorskog slobodnjaka sa lijeve strane.

0:1 Pavlyuchenko (56.)

Do lopte je došao Arshavin. Radilica ruskog tima lijepo je gurnuo loptu u prazan prostor na lijevoj strani gdje se ubacivao Semshov. Uslijedio je centaršut iz prve na peterac Holandije gdje je Mathijsen za korak bio iza Pavlyuchenka koji nije imao milosti i sa pet-šest metara pogodio je mrežu nemoćnog Van der Sara.

Od primljenog gola Holandija je bacila sve karte u napad, no R usi su odlično zatvorili sve prilaze golu pa je izabranicima Marca van Bastena ostalo samo da Akinfeeva pokušaju ugroziti iz daljine. U dva navrata Sneijder je bio blizu, ali nije imao sreće. Mogli su Rusi završiti posao oko plasmana u polufinale, no napadači su u nekoliko navrata bili previše smušeni u završnici, dopustivši sebi previše luksuza i kazna je uslijedila četiri minute prije kraja.

1:1 Van Nisterlooy (86.)

Napravljen je prekršaj na 25 metara iskosa sa desne strane, a slobodan udaraca treći put izveo je Van der Vaart. Ovaj put njegovu loptu odlično je pratio Van Nistelrooy koji je pobjegao Ignashevicu i sa dva metra glavom pogodio mrežu za 1:1.

Holandija - Rusija 1:3
Strijelci: 0:1 Pavlyuchenko (56.), 1:1 Van Nisterlooy (86.),
1:2 Torbinski (112.), 1:3 Arshavin (116.)

BASEL - Stadion „St. Jakob - Park“. Gledalaca: 40.000. Sudija: Luboš Michel (Slovačka). Žuti kartoni: Boulahrouz, Van der Vaart, Van Persie (Holandija), Kolodin, Zhirkov, Torbinski (Rusija).
HOLANDIJA: Van der Sar, Ooijer, Mathijsen, Van Bronckhorst, Engelaar (od 62. Afellay), Van Nistelrooy, Sneijder, De Jong, Kuyt (od 46. Van Persie), Boulahrouz (od 54. Heitinga), Van der Vaart. Selektor: Marco van Basten.
RUSIJA: Akinfeev, Ignashevich, Kolodin, Saneko, Arshavin, Semak (od 81. Torbinski), Zyryanov, Zhirkov, Pavlyuchenko (od 115. Sychev), Semshov (od 69. Bilyatedinov), Anyukov. Selektor: Guus Hiddink.
Prvi produžetak protekao je u znaku Rusije. Imali su „bijeli“ tri odlične prilike, ali ih nisu iskoristili. Najbliži golu bio je strijelca prvo gola Pavlyuchenko koji je u 96. minutu savladao čuvara mreže Holandije, ali mu se na putu do mreže ispriječila prečka. Mali šou izveo je Arshavin u 99. minutu kada je u trku prošao kroz holandsku odbranu kao kroz sir, no njegovu povratnu loptu saigrači nisu iskoristili. Posljednji pokušaj u prvih 15 minuta imao je Kolodin. Na sličan način kao u prvom poluvremenu odapeo je strašno iz slobodnjaka, ali ponovo nije imao sreće.
Ista slika i u nastavku. Rusi su dominirali, a nakon starta nad Zhirkov u kaznenom prostoru Holandije Luboš Michel propustio je priliku da dosudi jedanaesterac.

1:2 Torbinski (112.)

Rusi su poveli u 112. minutu. Po ko zna koji put je Arshavin prošao po lijevoj strani, ubacio je u peterac, a lopta je preletila Van der Sara i došla do Torbinskog koji je sa metar-dva pogodio praznu mrežu.

1:3 Arshavin (116.)

Maestralnu igru najbolji pojedinac meča zaključio je u 116. minutu. Primio je loptu iz auta, lijepo se okrenuo i kroz noge Van der Sara donio svojim saigračaima i navijačima olakšanje zbog plasmana u polufinale.