Senzacije u Rimu i Bremenu
Marquez postigao prvi gol za Barcu protiv Sportinga

Prvi dan nove sezone Lige prvaka

Večeras su odigrane utakmice prvog kola Lige prvaka u grupama «A», «B», «C» i «D», a u derbiju prvog ovosezonskog dana u najelitnijem klupskom takmičenju na svijetu Liverpool je na gostovanju pobijedio Marseille 2:1.

Senzaciju je napravio rumunski Cluj koji je u Rimu savladao Romu (2:1), kao i kiparski Anorthosis koji je osvojio bod na gostovanju kod Werdeara (0:0). Atletico Madrid u Ajndhovenu deklasirao je PSV sa 0:3. Pobjede su ostvarili favoriti Barcelona, Chelsea i Inter...

Juan Culio ponizio Romu, a Francuzi svoje Francuze

Kao što smo rekli senzacija večeri desila se na stadionu Olimpico u Rimu. U vučijem gradu rumunski CFR Cluj napravio je čudo trijumfujući nad Romom 2:1. Početak utakmice nije nagovještavao iznenađenje, jer su Italijani doši u vodstvo golom veterana Panucija u 17. minutu. Ipak, deset minuta kasnije «hladan tuš» za domaće. Pogodio je Juan Culio za 1:1. Isti igrač bio je i centralna figura meča, jer je golom u 49. minutu, ispostavilo se postavio konačan rezultat utakmice. Senzaciju nije uspio spriječiti ni Totti koji je u igru ušao u 52. minutu, kada je zamijenio Riisea.
U drugom susretu grupe Chelsea je bio neumoljiv protiv Bordeauxu, kojem su presudili njegovi Francuzi. Ekipa ruskog tajkuna Romana Abramoviča povela je golom Lamparda u 14, a u 30. minutu bilo je već 2:0, jer se u strijelce upisao i Joe Cole. U finišu utakmice na scenu stupaju Francuzi na privremenom radu u Londonu. Malouda je «zabio» za 3:0 u 82. minutu, a Anelka u sudijskom vremenu i Bordoaux je ponižen!

Ode bod na ostrvo

Kiparski Anorthosis je napravio izneneđenje plasmanom u grupnu fazu, ali to nije, očito, bilo iznenađenje. Uzeli su bod Werderu na Weseru. Tim trenera Jemuri Ketbaje odolio je svim napadima Nijemaca i zasluženo na svoje ostrvo nose bod.
Inter nije imao problema u Grčkoj. Poveli su golom Mancinia u 27. minutu, a njega je zamijenio Adriano u 82. I trebalo mu je samo tri minuta meča da i on pogodi mrežu Grka. U 85. minutu postavio je konačnih 0:2.

Ukrajinci pjevali u Švajcarskoj

Barca je dobila Sporting iz Lisabona na Nou Campu, ali pomalo teže od očekivanog. U vodstvo su došli golom Marqueza u 21. minutu. Imali su inicijativu napadali, a plod takve igre je i penal u 60. minutu. Siguran realizator bio je Eto. I, kada su svi mislili da su Portugalci pali u Kataloniji, u 72. Tonel ih je vratio u život. Ali, Xavi najbolji igrač proteklog EURO 2008 u 87. minutu nije dozvolio rasprodaju domaćih bodova.
Basel je bio preslab za Shakhtar iz Donetska. Ukrajinci su slavili u Švajcarskoj sa 1:2. Vodili su već na poluvremenu sa 2:0 golovima Fernandinha u 25. i Jadsona u 45. minutu. Počasni gol u sudijskoj nadoknadi vremena za Basel dao je Abraham.

«Flamenco» u Holandiji

U pomenutom derbiju Marseille je na Velodrome izgubio od Liverpoola 1:2, a u posljednjim trenucima utakmice mogli su do remija, ali je golman Reina bio sjajan i obezbjedio Englezima pobjedu. Gubili su pogotkom Cane u 26. minutu, ali onda je na scenu stupio kapiten Gerrard. Prvo je iz prve postigao sjajan gol za 1:1 u 29, a trijumf je svom klubu donio iz opravdano dosuđenog penala u 32. minutu. U drugom poluvremenu Liverpool je mogao riješiti utakmicu da je stopostotne prilike iskoristio Babel, te je zbog njegovih promašaja morao spašavati «tricu» u finišu izuzetno kvalitetenog susreta.
Da su Španci u ovom trenutku, vjerovatno najbolji i u klupskom fudbalu na planeti pokazao je Atletico Madrid u Holandiji «isprašivši» PSV sa 3:0. Apsolutno su dominirali terenom, odigrali gostujuću utakmicu iz snova, a golove za slavlje Madrižana uz «Flamenco» dali su dva Aquero u 9. i 36. minutu, te Maniche u 54.

Huseinović nije bio u sastavu

Naš Said Huseinović nije bio u sastavu Werdera protiv kiparskog Anotrhosisa. Trener Thomas Schaff našeg A reprezentativca nije uvrstio među 18 igrača koji su bili u sastavu, pa je utakmicu na stadionu u Bremenu odgledao sa tribina.

Od naših fudbalera u ovoj sezoni Lige prvaka igraće još Miralem Pjanić, čiji Lyon sutra je domaćin italijanskoj Fiorentini u prvom kolu grupe «F». Nastupiće i Hasan Salihamidžić, nekadašnji reprezentativac BiH koji će sa Juventusom u grupi «H» sutra startati susretom u Torinu protiv ruskog Zenita, prošlosezonskog osvajača Kupa UEFA.

AS Roma - CFR Cluj 1:2 (iz prvog poluvremena)

AS Roma - CFR Cluj 1:2 (iz drugog poluvremena)