Španci razbili Ruse na putu do finala

Druga polufinalna utakmica EURO 2008

U finalu EURO 2008 u nedjelju od 20:45 sati na stadionu Ernst Happel u Beču Španije će igrati protiv Njemačke.

U večerašnjoj drugoj polufinalnoj utakmici odigranoj na istom stadionu, pred 48.000 gledalaca i kišnom vremenu, Španci su totalno razbili Ruse i slavili rezultatom 3:0. Popularna «furija», će tako nakon 1964. kada su jedini put bili prvaci Evrope na završnom turniru čiji su bili i domaćini, zadnjeg dana narednog vikenda u austrijskoj prijestolnici pokušati osvojiti vrh starog kontinenta poslije 44 godine.

Utakmica je otvorena inicijativom Španaca. Jurnuli su ka golu Rusa, a za samo pet minuta susreta izveli su i dva korenera. Iz drugog kornera, u u šestom minutu, Ramos se našao u prilici no odbrana «zbornaje» je na vrijeme izblokirala njegov šut. Ni 60 sekundi kasnije 100 postotna prilika za «furiju»: Villa je odlično proigrao u šesnaestercu Rusa Torresa. Ovaj se dobro snašao, šutirao iz okreta, ali golman Akinfeev spašava Rusiju. Ruski reprezentativci prvi put do kaznenog prostora Španije došli su tek u 10 minutu, što najbolje oslikava odnos snaga na početku meča.

Villa je snažnim šutem sa 18 metara zaprijetio u 11. minutu. Lopta je dobila žabicu na, od kiše, klizavom terenu no nije prevarila Akinfeeva. Pet minuta kasnije Rusija u prvoj poluprilici. Pavlyuchenko snažno šutira iz slobodnog udarca, a lopta odlazi iznad prečke. Kako su minute odmicale inicijativa Španaca je otupila, ali bilo je prilika na obje strane. Iniesta se spetljao u izglednoj situaciji u 27. minutu, pa je selekcija sa Pirinejskog poluostrva opet ostala bez pogotka. U 29. minutu najbolji strijelac EP-a, David Villa, dobro izvodi slobodan udaraca sa 28 metara od gola Rusije. Čuvar mreže Akinfeev, opet je siguran, ali za Špance se desilo najgore: prilikom izvođenja slobodnjaka Villa se povrijedio pa je u 35. minutu morao napustiti teren. Zamijenio ga je zvijezda Arsenala, Cesc Fabregas, ispostavilo se kasnije, više nego uspješno.

Rusi su u prvom poluvremenu bili bolji samo u periodu od 31. do 35. minuta kada su imali dvije prilike preko Pavlyuchenka. Druga je bila stopostotna: Pavlyuchenko je primio loptu u petercu Španaca pa je, okružen protivničkim igračima, šutirao ne pogodivši gol Casillasa. Do kraja poluvremena rezultat je mogao promijeniti Torres. Dobro je pucao u 39. minutu, ali je, kao i u čitavih prvih 45 minuta susreta, Akinfeev branio bez ijedne greške. Prvi dio igre pripao je Špancima, što najbolje oslikava statistika prema kojoj Rusi nisu imali udarac u okvir gola, dok su Španci pet puta pogađali okvir gola suparnika. Zaustavljani su na posljednoj prepreci: Akinfeev, više puta pomenuti golman tima Guusa Hiddinka, je suvereno branio svoju mrežu.

U drugom poluvremenu opet juriš Španaca, ali ovaj put sa rezultatom. Igralo se samo pet minuta drugog perioda igre i «furija» dolazi u vodstvo.

0:1 Xavi (50). Akcija zvijezda Barcelone. Na lijevoj strani vrha šesnaesterca Rusa, Iniesta je prevario dvojicu igrača, uputio prizeman centaršut ka golu, a Hernandez Xavi bio na pravom mjestu. Postavio je nogu i sa pet metara loptu zakucao u mrežu iza ovaj put totalno nemoćnog Akinfeeva.

I nakon vodstva Španci kidišu na gol Rusa. Od 52. do 63. minuta u sjajnoj igri Španije Torres se našao u tri prilike, ali topnik Liverpoola nije se najbolje snašao i Rusi su ostali u igri za plasman u finale. Rusi su bili totalno inferiorni na terenu  jer Španija nije posustajala. Sjajne udarce Fabregasa i Xabija odbranio je Akinfeev u 69. i 70. minutu meča.

0:2 Guiza (73). Akcija iz snova. Počeo je večeras izvanredni Ramos koji je sa desne strane preciznim pasom uposlio Fabregasa. Ovaj iz prve uposlio Daniela Guizu. Napadač Mallorce sjajno prima loptu na prsa, te lobuje sa penala istrčalog Akinfeeva za orgomno slavlje Španaca i suze u očima Rusa.

Rusija – Španija 0:3
0:1 Xavi (50), 0:2 Guiza (73), 0:3 Silva (82).

BEČ (AUSTRIJA) - Stadion Ernst Happel. Gledalaca: 48.000. Sudija: Frank De Bleeckere (Belgija). Žuti kartoni: Zhirkov, Bilyaletdinov (Rusija).

RUSIJA: Akinfeev, Aniukov, Berezutski, Ignasevich, Zhirkov, Semak, Zyrianov, Semshov (od 56. Bilyaletdinov), Saenko (od 57. Sychev), Pavlyuchenko, Arshavin. Selektor: Guus Hiddink.
ŠPANIJA: Casillas, Ramos, Marchena, Puyol, Capdevila, Iniesta, Senna, Xavi (od 69. Xabi), Silva, Villa (od 35. Fabregas), Torres (od 69. Guiza). Selektor: Luis Aragones.
Do kraja susreta Rusi nisu imali snage da promjene ni odnos snaga na terenu, a kamo li rezultat. Čak šta više Španija ih je u nastavku potpuno dotukla.

0:3 Silva (82). Španci su izveli munjevit kontra napad lijevom stranom terena. Po boku je pobjegao Fabregas i upisao drugu asistenciju na utakmici. Ubacio je pred peterac Rusa, a na loptu natrčao Silva i proslijedio je u gol, te je tada bilo i definitivno jasno ko će igrati u finalu.