Španci treći tim sa stopostotnim učinkom

Grupa D

Reprezentacija Španije savladala je večeras Grčku (2:1) i postala treća reprezentacija koja je sa stopostotnim učinkom izborila plasman u četvrtfinale Eura. Prije Furije isto posao obavili su i Hrvati, te Holanđani.

Susret u Salzburgu nije imao rezultatskog značaja niti za jednu reprezentaciju. Španija je već ranije osigurala prvo mjesto u Grupi D, dok su Grci, aktuelni prvaci Evrope sve šanse za četvrtfinale izgubili nakon poraza od Švedske i Rusije. Stoga je Luis Aragones, selektor Španije na teren poslao rezervnu ekipu, koja je bila prejaka za Helene i preokretom u drugom poluvremenu došla do tri boda.

1:0 – Charisteas (43).

Španci su dugo vremena imali terensku incijativu, ali bez rezultata, obzirom da je Xabi Alonso u dva navrata propustio priliku da zatrese mrežu Nikopolidisa. Za promašaje Liverpoolovog veznjaka kazna je stigla na isteku prvog poluvremena. Grci su prvi put došli pred Reinin gol i to krunisali pogotkom, prvim i jedinim na Euru. Karagounis je iz slobodnog udarca nabacio, a Charisteas glavom zakucao loptu u mrežu.

1:1 – De la Red (61).

Španci su u drugom dijelu susreta ipak uspjeli sustići i prestići rezultatski zaostatak. Nadmoć su krunisali već u 61. minuti. Guiza je odlično spustio glavom loptu za De la Reda, a ovaj topovskim udaracem matira Nikopolidisa.

1:2 – Guiza (88).

Kada su svi mislili da će susret biti završen miroljubivo podjelom bodova, Furija je uspjela postići pobjednosni pogodak. Ponovo je u glavnoj ulozi bio Guiza, koji je nakon asistencije i sam matirao veterana na golu grka, Nikopolidisa, kojem je ovo bila posljednja utakmica u dresu nacionalnog tima. Španija će u četvrtfinalu igrati u nedjelju protiv Italije.

Grčka – Španija 1:2

Strijelci: 1:0 Charisteas (42.), 1:1 De la Red (61.), 1:2 Giuza (88.).

Salzburg – Stadion Wals-Siezenheim. Gledalaca: 30. 883. Sudija: Howard Webb (Engleska). Žuti kartoni: Karagounis, Basinas, Vyntra (Grčka), Guiza, Arbeola (Španija).