Španija šampion Evrope!

Finale EURO 2008 u Austriji i Švajcarskoj

Španija je novi prvak Evrope u fudbalu! Večeras su u finalu EURO 2008 na stadionu Ernst Happel u Beču pobijedili i nadigrali Njemačku, a gol odluke dao je Torres u 33. minutu odlične utakmice.

Poslije 44 godine Španci su se tako popeli se na krov Starog kontinenta. Jedinu titulu do danas osvojili su davne 1964. godine kada su bili i domaćini finalnog turnira, a od tada samo su 1984. godine igrali u finalu kada su izgubili od Francuske na šampionatu organizovanom u zemlji «trikolora».

Nijemci su bolje otvorili utakmicu. Ramos je pogriješio u trećem minutu što umalo nije kaznio Klose, koji se u odsutnom trenutku spetljao i lopta mu je pobjegla u gol aut. Šest minuta kasnije Klose je opet u glavnoj ulozi. Ovaj put dobro šutira, a Casillas još bolje brani. Od 12. minuta susreta Španci se oslobađauju početkog pritiska Nijemaca. Xavi i Iniesta su odigrali sjajnu akciju, a lopta odbijena od Mertesacker umalo da zavši u golu. No, Lehmann se bacio i vrhovima prstiju skrenuo je u korner. «Crvena furija» sve je više prijetila, a u 23. minutu nagovijestili su vodstvo. Sergio Ramos je centrirao sa desne strane, idealno na glavu Fernanda Torresa. Napadač Liverpoola fenomenalno skače, šutira glavom. Lehmann je bio savladan. Ipak, stativa spašava Elf. U nastavku akcije lopta se odbija do Capdevile. Dobro puca, ipak, pola metra od lijeve stative. Prije vodstva Španije, Ballack hvata volej u šesnaestercu. Ramos je u zadnji tren postavio svoje tjelo i izblokirao mu udarac. A, onda, osam minuta kasnije slavlje reprezentativaca i navijača sa Pirinejskog poluostrva.

0:1 Torres (33). Sjajna prizemna lopta upućena ka Torresu. Na nju je išao i Lahm. Popularni El Ninjo se bolje snašao dobio dule na ivici šesnaesterca i «potkopao» loptu iznad istrčaloh Lehmanna, a onda završila u donjem desnom uglu gola Nijemaca. Pjevalo se na Ernst Happelu «E, viva Espana» iz grla preko 25.000 Španaca.

I nakon pogotka Španci su bili opasniji na terenu. Dobru akciju odigrali su Iniesta i Silva, no na žalost «furije» nije rezultirala golom. Vrijedmo pomena u prvih 45 minuta je po žuti karton koji su dobili kapiteni Ballack, zbog prekršaja nad Fabregasom, te Casillas koji je zbog toga sa gola dotrčao do centra kako bi protestovao kod Roberto Rosettija.

I na početku drugog poluvremena Španija je konkretnija. U prvih 10 minuta nastavka igre lopta je mnogo više bila pred golom Nijemaca. U 54. minutu izabranici sedamdesetogodišnjeg selektora Luisa Aragonesa mogli su do 2:0. Poslije kornera kojeg je izveo Xavi, lopta je došla do Silve. Iskosa sa desne strane 15 metara od gol linije Lehmanna, šutirao je kroz «šumu nogu». Lopta nije «htjela» u gol, otišla je pored desne stative gola Nijemaca. Joachim Low, selektor Njemačke u 58. minutu sve karte baca u napad. U igru je uveo Kuranyia, a sa terena povukao zadnjeg veznog igrača Hitzlspergera. Dva minuta kasnije, poslije greške Puyola, Ballack u trku šutira iz izgledne situacije, ali sreća je saveznik Španije, jer je milimetarski bio neprecizan, lopta je prohujala pored desne stative gola Casillasa. Nijemci su krenuli u totalnu ofanzivu, a Španci su se nadljudskim naporima branili do 65. minuta. Potom opet njihov period bolje igre i 60 sekundi imali su dvije stopostotne prilike. Xavi je iz slobodnog udarca u 67. minutu centrirao sa desne strane. Odbrana Nijemaca je pravila ofsajd zamku. Nisu to dobro izveli i Sergio Ramos se našao sam na petercu ispred Lehmanna. Glavom je šutirao, ali pravo u golmana Nijemaca koji loptu izbija u korner. Iniesta se u narednom napadu našao u kaznenom prostoru Njemačke, malo je oklijevao i šutirao «špicem», no njegov udarac je izblokiran, te je ostalo 1:0.

Njemačka - Španija 0:10:1 Torres (33).
BEČ (AUSTRIJA) – Stadion Ernst Happel. Gledalaca: 53.000. Sudija: Roberto Rosetti (Italija). Žuti kartoni: Ballack, Kuranyi (Njemačka), Casillas, Torres (Španija).

NJEMAČKA: Lehmann, Lahm (od 45. Jansen), Mertesacker, Metzelder, Friedrich, Podolski, Frings, Hitzlsperger (od 58. Kuranyi), Ballack, Schweinsteiger, Klose (od 79. Gomez). Selektor: Joachim Low.
ŠPANIJA: Casillas, Capdevila, Marchena, Puyol, Sergio Ramos, Iniesta, Senna, Fabregas (od 63. Xabi), Xavi, Silva (od 66. Cazorla), Torres (od 78. Guiza). Selektor: Luis Aragones.
Nijemci nisu imali moći snage da naprave novi pritisak pred golom boljih Španaca. Meč je mogao biti rješen u 81. minutu, kada je Cazorla glavom vratio loptu za Senu, a ovaj za sekund zakasnio na «inteligentan pas».
Do kraja susreta Španci su znalački završi veliki posao!

Do titule bez poraza

Do titule prvaka Evope «furija» je došla bez ijednog poraza. U grupnoj fazi takmičenja pobijedili su Rusiju (4:1), Švedsku i Grčku sa po 2:1. U četvrtfinalu bili su bolji od Italije (0:0) boljim izvođenjem penala. U polufinalu su opet isprašili Ruse, ovaj put 3:0, te večeras Njemačku - 1:0.