Finska dva puta vodila, Kanada na kraju stigla do svjetskog zlata

Finale SP-a u hokeju na ledu

H. Zilić

Hokejaši Kanade osvojili su titulu prvaka svijeta na SP-u koje je završeno večeras u Latviji.

U Areni Riga, Kanađani su u finalnom meču savladali Fince nakon produžetaka rezultatom 2:3.

Vodili su Finci sa 1:0 golom Rouhomme u devetoj minuti prve trećine.

Izjednačenje Kanađnima donosi Comtois pogotkom u petoj minuti druge trećine, a u u 16. minuti istog perioda poništen je gol Kanadi.

U posljednjem periodu, tačnije u šestoj minuti treće trećine Lindbohm dovodi Finsku u novo vodstvo ovaj put od 2:1, a produžetke Kanadi obezbijedio je Henrique golom u 13. minuti treće trećine.

U produžetku trenutak odluke desio se u sedmoj minuti, kada je gol vrijedan titule prvaka svijeta za Kanađane postigao Paul.

U utakmici za treće mjesto SAD su deklasirale Njemačku sa 6:1.