Očekivano finale
Rusi čekaju zlato 15 godina

M. Maksimović

U finalu ovogodišnjeg Svjetskog prvenstva će prema očekivanju igrati Kanada i Rusija. Rusija je u polufinalu savladala Finsku 4:0, dok je Kanada bila bolja od Švedske 5:4...

Rusija je u finale ušla preko Finske koja nije imala ovaj put nikakve šanse. Rusi su poveli u 13. minuti, trolist Washington Capitalsa je bio u glavnoj ulozi. Semen i Ovechkin su bili kreatori akcije, a strijelac je bio Federov. Situacija se na ledu nije mijenjala niti u nastavku. Nakon četiri minute igr eu drugoj trećini, Rusija je vodila 2:0, ovaj put je strijalc bio Zaripov.

Konačni slom Finske je stigao u trećoj trećini. Prvo je u 53.minuti Morozov pogodio za 3:0 u trenutku kada su Rusi imali igrača više a konačan rezultat je postavio Sushinsky u trenutku kad su Finci izvadili golmana 2:04 prije kraja utakmice. Rusi dugo vremena čekaju naslov posljednji put su bili najbolji još 1993. godine, dok se Finska nakon prošlogodišnjeg finala mora zadovoljiti utakmicom za treće mjesto. Što se tiče golmana u ovom duelu, Evgeny Nabokov je zaključao sve prilaze, imao je 23 odbrane, koliko je imao i Niklas Backstrom na golu Finske.

Kanada je finale izborila preko Švedske u sjajnoj i otvorenoj utakmici do kraja. Nakon prve trećine sve je bilo otvoreno, Dany Heatley sa jedne i Anton Stralman sa druge strane su bili strijelci za 1:1. Druga dionica nudi sjajan hokej. N apočetku Švedska vodi Niclas Wallin je strijelac. Kanađani odgovaraju golovima Ryana Getzlafa i Jamala Mayers za vodstvo 3:2. Anton Stralman postiže svoj drug gol za 3:3 u 32. minuti. Do kraja perioda ipak Kanađani postižu opet još dva gola. Rick Nash je sjajnu akciju završio golom za 4:3, a gol koji je čini se odlučio pobjednika postiže Mike Green sedam sekundi prije kraja druge trećini.

U posljednjih dvadeset minuta Šveđani su preko Fredrika Warga smanjili na 5:4, ali do izjednačenja nisu došli. Na golu Kanade Pascal LeClaire 30 odbrana, Šveđani su mijenjali. Nakon što je Henrik Lundqvist primio pet golova, priliku je dobio Mikal Tellqvist koji je do kraja utakmice upisao 11 odbrana