Pobjeda Kanade u derbiju
Kadana bez poraza u drugu fazu

M. Maksimović

Reprezentacija Kanade u drugu fazu takmičenja na SP prenosi maksimalnih šest bodova. U susretu odluke u grupi B, kanada je u derbiju pobjedila SAD 5:4.

Kanađani su vodili 3:0, 4:2, ali su do pobjede stigli u posljednjim trenucima utakmice. U prvoj trećini Amerikanci su igrali dobro, stvarali su prilike, ali je Kanada vodila 2:0. Početkom druge dionice Jonathan Toews je postigao gol za 3:0 i u tom trenutku malo ko je mogao očekivati uzbudljivu završnicu.  Međutim mlada reprezentacija SAD-a se nije predavala, pa golovima Dustina Browna u 46. minuti i Jasona Ponnvillea minutu kasnije stižu do izjednačenja.

Završnica utakmice nudi dosta uzbuđenja, Amerikanci su bez golmana krenuli po eventualnu pobjedu, ali je sjajni Danny Heatley drugim golom na ovoj utakmici, 47 sekundi prije kraja zabio za pobjedu Kanade 5:4

U drugom susretu ove grupe, odlučivalo se o putniku u drugu fazu takmičenja. Latvija je na kraju gurnula Sloveniju u borbu za opstanak. U tvrdoj utakmici Latvija je slavila 3:0, a utakmica je prelomljena u drugoj trećini. Prvo je Aleksandrs Nizivijs zabio iz penala za 1:0, a vrlo brzo je Aleksejs Sirokovs povećao na 2:0. Sudbinu Slovenije u ovoj utakmici je zepečatio drugim golom u trećoj četvrtini, Sirokovs jsvojim drugim golom. U drugu fazu takmičenja Kanada prenosi šest bodova, SAD 3, dok je Latvija bez bodova.

U grupi D je Rusija savladala Dansku 4:1. Afinogenov, Ovechkin, Fedorov i Gorovikov su bili strijelci. Rusija je na kraju završila sa osam bodova, jedan bod su izgubili u duelu sa Česima koje su dobili u produžetku, pa u drugu prenose četiri . U drugom duelu Italija je vodila 2:1, ali je na kraju Češka
slavila sa više nego ubjedljivih 7:2.Česi su na kraju drugi, a Danci treći.