Rusija prvak svijeta
Rusi su trofej čekali 15 godina

Hokej na ledu

Reprezentacija Rusije novi je svjetski prvak u hokeju na ledu, nakon što je večeras nakon produžekata savladala Kanadu (5:4), domaćina šampionata i branioca titule.

U veoma neizvjesnom finalu, Rusi su se dva puta vraćali u utakmicu nakon što su imali po dva gola zaostatka (1:3, 2:4). Međutim, nisu se predavali, a junak finalnog meča je Ilja Kovalčuk, koji je u 55. minuti pogodio za produžetak, a u 63. minuti zabio je gol za veliki trijumf Rusa.

Rusija je bolje otvorila utakmicu i golom Aleksandra Semina u 2. minuti prva je došla u vodstvo. Kanađani su brzo odgovorili, a već nakon stotinjak sekundi Brent Burns je izjednačio. Prednost domaćinima osigurao je Chris Kunitz u 10. minuti. Burns je pet minuta kasnije svojim drugim golom povisio na 3:1. Rusi su u drugu trećinu ušli odlučnije, pa je Semin odmah na otvaranju smanjio na 3:2. Kada je Dany Heatley pogodio za 4:2, činilo se da je pitanje pobjednika riješeno i da će Kanada odbraniti titulu.

Ipak, sa tim se nisu složili gosti iz Evrope. Prvo je Aleksej Tereščenko u 49. minuti smanjio na 4:3, a onda je na scenu stupio Kovalčuk koji je sa dva gola Rusima osigurao trofej, koji su čekali dugih 15 godina.

Bronzana medalja pripala je Fincima koji su u utakmici za treće mjesto savladali Švedsku ubjedljivim rezultatom 4:0.