Samo Pittsburgh slavio kući
Colorado slavio u produžetku

M. Maksimović
Teme:

Sinoć su odigrane prve četiri utakmice prvog kruga play offa. Gosti su slavili na tri od četiri utakmice, a jedinu startnu domaću pobjedu je upisao Pittsburgh....

Pittsburgh je bio siguran protiv Ottawe, završilo je 4:0. Već nakon minute i osam sekundi igre, Gary Roberts postiže gol za 1:0. 12 minuta kasnije već je bilo 2:0, Evgeni Malkin je asistent, strijelac je Petr Sykora. U drugoj dionici mreže su mirovale, a onda Evgeni Malkin postiže gol u 53. minuti. konačnih 4:0 postavio je Gary Roberts, koji je postigao gol minutu 35 sekundi prije kraja utakmice u trenutku kada je Ottawa imala igrača manje. Marc-Andre Fleury je bio sjajan na golu Pittsburgha, zaustavio svih 26 udaraca Senatorsa za svoj prvi shootout u jednoj utakmici play offa.

U komšijskom derbiju New York Rangersi su sredili New Jersey Devilse na njihovm ledu. Nakon dvije trećine rezultat je bio 1:1, tada na scenu stupaju Ryan Callahan, Sean Avery i Nigel Dawes za ubjedljivih 4:1. Krvnik svog bivšeg kluba je bio Scott Gomez koji j podijelio tri asistencije.

Četvrtfinalnu seriju je loše otvorila ekipa San Josea koja je u playoff ušli sa drugim najboljim skorom lige. Calgary je ostvario pobjedu zahvaljujući sjajnom golmanu Miikk Kiprusoff koji je imao čak 37 odbrana, dok je Stephane Yelle postigao dva gola, ovaj drugi 3:39 prije kraja treće trećine je bio odlučujući, Sharksi su samo preko Ryana Clowea smanjili na konačnih 2:3. Ovo je Calgaryu, inače, bila četvrta uzastopna playoff pobjeda u San Joseu. Posljednje tri ostvarili su u finalu Zapadne konferencije 2004. godine.

Prednost domaćeg terena je izgubila i ekipa Minesote. Colorado je nakon produžetaka slavio 3:2. Colorado je
u drugoj trećini golovima Sauera i Smytha poveo 2:0, ali je Minesota uzvratila preko Mikke Koivu i Todda Fedoruka,
pa je utakmica otišla u produžetke. U produžetku je Minesoti presudio neumorni Joe Sakic.