Sykora produžio finalnu seriju
Strijelac pobjednosnog gola za Pittsburgh

NHL

Teme:

Pogotkom Petra Sykore u trećem produžetku, hokejaši Pittsburgha savladali su Detroit Red Wingese (4:3), te tako smanjili rezultat na 2:3 u seriji i izborili šestu utakmicu koja će se igrati u noći sa četvrtka na petak. Junak Penguinsa bio je golman Marc Andre Fleury, koji je odbranio 55 udaraca u okvir gola!

Susret u Džo Luis Areni trajao je 109 minuta i 57 sekundi, a gosti su trijumf ispustili i u regularnom dijelu utakmice. Već poslije 15 minuta igre Pingvini su vodili 2:0, golovima Mariana Hossa i Adama Halla. Da je Sidney Crosby u nekoliko navrata realizovao odlične prilike, stvar bi bila riješena već nakon prve trećine.

Domaći su se u utakmicu vratili na startu drugog perioda golom Darrena Helma, a potpuni preokret načinili su u posljednjoj trećini kada su golovima Pavela Datsyuka i Briana Rafalskog došli u vodstvo od 3:2 i bili nadomak osvajanja Stanley Cupa. Ipak, 35 sekundi do kraja utakmice, Maxime Talbot uspio je izjednačiti i odvesti utakmicu u produžetak.

Prvih 20 minuta dodatnog vremena proteklo je u dominaciji domaćeg tima, koji je dugo vršio pritisak, a Pittsburgh se oslobodio tek u finišu tog perioda. Kako golova nije bilo, igran je i drugi produžetak od 20 minuta, pa se prešlo u četvrti sat boravka na ledu. U drugom produžetku sjevalo je na sve strane, ali su mreže mirovale.

Odluka je pala u šestom periodu igre, a ključni momenat bio je dvostruko isključenje Jiri Hudlera. Tada je Evgeni Malkin asistirao Sykori, a ovaj pogodio mrežu Chrisa Osgooda i tako produžio finalnu seriju.