Evropljani skoro nestali sa scene

Brandon Jennings prvo ime lige

Iza nas je tačno mjesec dana nove sezone NBA lige. Klubovi su odigrali po petnaestak utakmica. Možda dovoljno, a možda i ne, za prve analize. Ipak, ovaj put se nećemo baviti učinkom klubova nego ćemo malo napraviti analizu igara novih igrača lige, rookieja.

Veliki broj igrača koji su na junskom draftu zauzeli visoke pozicije opravdali su očekivanja javnosti, ali ima i onih koji su totalno podbacili. Što se tiče evropskih igrača osim Omrija Casspija i Jonasa Jerebka niko se nije ozbiljnije nametnuo.

Najbolji mladi igrač u dosadašnjem dijelu sezone svakako je Brandon Jennings. Jedini Amerikanac koji je izabran na draftu, a da nije došao s nekog američkog univerziteta. Jennings se nakon treće godine fakulteta odlučio na odlazak u Evropu u redove rimske Lottomatice u kojoj je stekao status jednog od najboljih mladih playmakera Eurolige.

Prošlog ljeta se odlučio na odlazak na draft na kojem je kao deseti izbor izabran od strane Milwaukee Bucksa. Iako mu je bila namijenja uloga rezervnog playa Luku Ridnouru uspio je iz prve petorke istisnuti iskusnog Ridnoura i izboriti se za minutažu. Danas je standardni član prve petorke Bucksa koji igraju sjajno i trenutno su na skoru 8-4.

Jennings se nametnuo u pravog lidera na parketu. Trenutno je među najboljim strijelcima lige sa 24,2 poena po utakmici. Ima 5.7 asistencija i 4,3 skoka. Najbolji rookie u dosadašnjem toku sezone, bez sumnje.

Od igrača za koje se može reći da su opravdali očekivanja tu su svakako četvrti izbor Sacramenta Tyreke Evans koji je najbolji u redovima Kingsa sa 19 poena po utakmici, a tu je i šesti izbor Minnesote Jonny Flynn koji ima 13,6 poena u prosjeku.

Stephen Curry, sedmi izbor od strane Golden Statea u NBA ligu je došao sa univerziteta Davidson sa reputacijom najboljeg šutera koji će obilježiti budućnost lige. Zasad je na procentu poena 10,2 po utakmici, ali opravdanje mu je što igra u Warriorsima u kojima je šuterski dio posla rezervisan za Montu Ellisa, dok Curryju pripada organizacijski dio igre.

Među igračima koji su opravdali očekivanja su još treći izbor od strane Thundera James Harden koji ima 8,9 poena po utakmici, ali pored sebe ima sjajnog Duranta koji češće šutira nego asistira, tako da Hardenu ne ostaje mnogo lopti. U ovu kategoriju se još može uvrstiti i jedanaesti izbor Netsa Terrence Williams koji ima 11,2 poena po utakmici, ali igra u najslabijoj ekipi lige.

Najprijatnije iznenađenje je svakako Marcus Thornton trinaesti izbor druge runde drafta od strane New Orleansa koji se prometnuo u jednog od kandidata za rookieja godine. Thornton ima prosjek od 13 poena po utakmici kao rezerva u dresu Hornetsa, što je za svaku pohvalu.

DeJuan Blair je okarakterisan kao najveća "krađa"drafta od strane San Antonija. Momak zbog navodnih problema s kostima nije bio atraktivan nikome u prvom krugu drafta, pa su ga u drugom uzeli Spursi. Po mnogim američkim stručnjacima momak je jedan od najboljih visokih igrača lige u ovom trenutku. Zasad ulazi s klupe i ima 5,5 poena i 5,4 skoka po utakmici, ali treba imati na umu da igra istu poziciju kao Tim Duncan i da mu se teško izboriti za minutažu.

Među igračima koji još nisu pokazali sav svoj kvalitet s kojim su došli s fakulteta su Ty Lawson, ali play šampionske generacije North Caroline igra na poziciji Chrisa Paula u Hornetsima, tako da treba sačekati neko vrijeme. Isto važi i za DeMara DeRozana koji u Raptorsima ulazi kao zamjena za Chrisa Bosha, ali i u takvoj poziciji ima 5,7 poena po meču.

Trojica igrača od kojih se mnogo očekuje su svakako Tyler Hansbrough, Blake Griffin i Hasheem Thabeet. Prvi izbor drafta Griffin je povrijeđen i zasad ne igra, tako da se o njemu ne može donositi nikakav sud, dok se najbolji bijeli igrač drafta Tyler Hansbrough tek oporavio od povrede. Krilo Indijane ima statistiku 8,8 poena i 4,5 skokova, što je dosta dobro s obzirom na povredu koju je dugo vukao.

Najveće razočarenje je svakako centar Hasheem Thabeet, drugi izbor drafta, koji je okarakterisan kao novi Hakeem Olajuwon, ali zasad nije ništa pokazao. U Memphisu je rezerva španskom centru Marcu Gasolu. Dosad ima samo 1,6 poena i 2,3 skoka po utakmici, što je ispod svakog nivoa.

Jedina dvojica Evropljana koja su opravdali očekivanja su Izraelac Omri Casspi i redovima Sacramenta i Šveđanin Jonas Jerebko u Detroitu. Casspi ima 9,4 poena u prosjeku, a Jerebko 5,1 poen i 4,1 skok.

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.