I Borac Nektar konačno slavio u Ligi za prvaka
Slavija ostala bez trećeg trijumfa u Ligi za prvaka

Banjalučani prvi put pobijedili Slaviju ove sezone

Košarkaši Borac Nektara ostvarili su danas prvu pobjedu u «Centrotrans ligi za prvaka» BiH, jer su u 6. kolu na gostovanju u Istočnom Sarajevu savladali Slaviju - 72:65 (po četvrtinama 21:19, 14:13, 10:16, 20:24).

Bio je ovo i prvi trijumf Banjalučana u ovoj sezoni nad Slavijom u četiri odigrana meča.
U prvoj i drugoj četvrtini igralo se uglavnom u egalu, a u obje su za nijansu bili bolji košarkaši iz Istočnog Sarajeva, te je prvo poluvrijeme završeno sa tri poena prednosti za Slaviju (35:32).

U prvom periodu treće četvrtine Banjalučani su zaigrali bolje i do 25. minuta susreta stekli prednost od 7 poena (39:46). I kada su svi mislili da će se još više rezultatski odlijepiti uslijedio je pad u igri gostiju. Nisu dali koš nešto više od četiri minuta, što koristi Slavija, pa preko Aleksandra Damjanovića (najefikasniji igrač utakmice – 22 poena) «ostaju u igri». Prije zadnjih deset minuta susreta Slavija je na minus tri.

No, i na otvaranju posljednjeg perioda igre domaći igraju slabo, te Borac Nektar dolaze do 10 poena zalihe 6:22 minuta do kraja susreta, što se kasnije ispostavilo i ključnim detaljem u utakmici. Međutim, opet im se desio pad koncentracija, pa su minut i 45 sekundi do kraja imali samo 61:59 u svoju korist. Srećom za tim iz Banje Luke protiv sebe su danas imali neraspoloženu Slaviju, pa su do kraja u zanimljivoj završnici došli do trijumfa. Novak Popović i Stefan Atanacković iskoristi su po dva ključna slobodna bacanja, te opet prelomili rezultat na stranu Borca. I tada se Slavija nije predavala, pa je 12 sekundi prije kraja trojku pogodio Srđan Stanić i smanjio na 65:68. Odmah su domaći napravili faul, ali na pogrešnom igraču – Zlatku Jovanoviću koji je bio mirne ruke sa linije slobodnih bacanja za 70:65. Slavija ni svoj zadnji napad na utakmici ne koristi, a Banjalučani nakon osvojene lopte idu u kontru, te Nikola Đurasović sa zvukom sirene zakucava za konačan rezultat 72:65.

Slavija - Borac Nektar 65:72
21:19, 14:13, 10:16, 20:24

Dvorana: SD Slavija, Gledalaca: 600, Sudije: Edin Husarić (Tuzla), Saša Babić (Banja Luka), Aleksandar Okuka (Kiseljak), Delegat: Miodrag Mujović (Busovača)

Slavija: Gvozdenović 6, Stanić 5, Tomašević, Simeunović, Mladenović 18, D. Damjanović, Vuković 2, Malović 2, Grubišić, Ivanović, Demić 10, A. Damjanović 22. TRENER: Goran Šehovac
Borac Nektar: Atanacković 10, Z. Jovanović 8, Stupar, Rothbart 6, V. Jovanović 2, Gemaljević 6, Đurasović 14, Frenklin 5, Popović 15, Velimirović 6, Paunović, Ugrekhelidze. TRENER: Miloš Pejić
Trener gostiju Miloš Pejić bio je više nego zadovoljan ovim trijumfom. „Imali smo nekoliko utakmica u predhodnim kolima koje smo gubili u samom finišu. Konačno smo uspjeli psihički da izdržimo i ova pobjeda je zaslužena“ - kaže Pejić. Pejić je dodao da, iako uprava to od njega ne zahtjeva, on želi da pokuša ekipu uvesti u play off. „Zašto da ne. Mi smo u prvih 6 kola, čak 5 gostovali. Dakle, imamo povoljan raspored u drugom dijelu Lige 8 i pokušaćemo ostvariti povoljne rezultate. Ljduski se nadati“ - kaže Pejić.

S druge strane trener domaćih Goran Šehovac kaže da je play off sada samo stvar teorije. „Mi smo ovim porazom izgubili skoro sve šanse oko play off-a. Napravili smo mnogo gluposti u ovom meču i prosto je nevjerovatno šta su moji igrači sebi dozvoljavali“ - kaže Šehovac. Iako nije želio da komentariše suđenje, Šehovac je rekao da nije zadovoljan suđenjem Aleksandra Okuke iz Kiseljaka. „On je bio nijemi posmatrač i mnogo grešaka je napravio, ali to ne umanjuje zasluženu pobjedu Borca“ - dodaje Šehovac.

Slaviju u narednom periodu očekuju teška iskušenja. Naredno kolo će igrati u gostima kod Igokee Partizana, a nakon toga ih očekuje još pet gostovanja. S druge strane Borac će igrati pred svojim navijačima protiv ekipe Gruda koji su jedini bez pobjede u Ligi 8.

Od 19 sati posljednji susret 6. kola u Grudama su počeli domaća istoimena ekipa i Sloboda Dita iz Tuzle.