Lerić: Dobro smo proučili igru Bosne

Liga 6

Kada na svom terenu izgubite od ekipe koja do tada nije ostvarila niti jednu pobjedu u Ligi 6, onda je razočarenje veliko.

Međutim, ono može biti i potpuno kada vam se igra u prelomnim trenucima utakmice zasniva na jednom od najmlađih igrača u postavi, na onome od koga se u tim momentima to i najmanje očekuje. Sve to se dogodilo Bosni u domaćem porazu od Čapljine 69:79 u utakmici 4. kola Lige 6.

Ulazak Feketea i Lerića preokrenuo tok utakmice

A sve je počelo idealno za igrače Dejana Parežanina. Bosna je otvorila utakmicu na zaista kvalitetan način. Sve linije su funkcionisale besprijekorno. Otvorena je utakmica sa serijom od 5:0 a sve je koševe postigao Rahimić. Čapljina se vrača u igru ali dvije vezane trojke Šehovića i Pašalića uz poene Damjanovića prave osjetniju prednost koja je u jednom trenutku iznosila i +12 za Bosnu. Idealan scenario se dao naslutiti jer je Jozo Brkić rano došao do tri lične greške. Prva četvrtina je završena rezultatom 25:17.

Upravo su lične Brkića za kojeg je trener Čapljine Hrvoje Vlašić sigurno imao plan da duže vremena provede u igri, možda i usmjerile tok ove utakmice. Umjesto njega na teren ulazi Samir Lerić (nakon meča proglašen je za najboljeg igrača susreta sa valorizacionim indeksom uspješnosti 16) ali i Stefan Fekete koji čitavu sedmicu nije trenirao zbog povrede zgloba (kako li tek igra kada trenira). Nakon tih izmjena prednost Bosne se počinje topiti. Ovaj dvojac Čapljine, Fekete i Lerić, uz ostatak ekipe igra fenomenalno. Na terenu se ponašaju kao da su zajedno već nekoliko godina a ne jedan mjesec. Igra dva na dva, hrabrost i raznovrsnost Novosađanina Feketea, iskustvo Lerića, i malo po malo utakmica ulazi u neizvjesnost. Na odmor se otišlo sa rezultatom 43:42. Samo je nepogrešivost Pašalića (3-3) i Šehovića (2-2) za tri poena, uz dobru igru Rahimića i Damjanovića održavala Bosnu u životu.

Bosninih 7 minuta za dva poena

A onda na otvaranju drugog poluvremena domaća ekipa je u "rupi" od 7 minuta za kojih postižu tek 2 poena. 6:15 je rezultat treće četvrtine i on govori sam za sebe. Do tada dosta dobar postotak šuta za dva i tri poena Bosne iz prvog poluvremena nevjerovatno se kvari da bi totalno nestao do kraja utakmice. Igrači Čapljine će u tom segmentu na kraju biti ubjedljivo bolji, za dva poena 58%, za tri 42 %. U četvrtoj četvrtini Bosnini glavni igrači su potpuno isključeni, a samo mladi Amin Hot pokušava nekako povezati konce igre u svojoj ekipi. 17 izgubljenih lopti igrači Čapljine su nadomjestili sa 12 skokova u napadu. Čak petorica igrača kod gostiju su išla peko deset poena: Fekete 19, Rimac 13, Matić 11, te Lerić i Pelkić po 10.

Nakon utakmice Samir Lerić koji je na parketu proveo 27 minuta, šut za dva (5-3, 60 %), slobodna (4-4, 100%), 13 skokova uz jednu asistenciju, za što je dobio epitet igrača utakmice, za naš portal je izjavio:

"U ovoj utakmici nismo imali šta izgubiti. Tako smo se i ponašali. Jednostavno smo igrali svoju igru i što je najvažnije ušli u svoj ritam. Proteklih dana dosta smo vremena provel u "skautingu" Bosninih najboljih igrača i to nam se na najbolji način vratilo", rekao je najbolji igrač utakmice Samir Lerić.

U idućem kolu 12. aprila, Bosna gostuje u Mrkonjić Gradu gdje će igrati protiv Mladosti, dok će Čapljina na svom terenu igrati protiv Igokee.