Mirna ruka Studenata za važnu pobjedu
Duel Močnik/Ivanović (foto: Adriaticbasket.com)

Košarkaši Bosna ASA BH Telecom u penal završnici savladali su ekipu Heliosa i pobjedom na gostovanju otvorili takmičenje u regionalnoj NLB ligi. Studenti su do pobjede došli zahvaljujući stopostotnom učinku sa linije za slobodna bacanja u finišu susreta. Bez greške gađao je prvo Suljagić, a onda i Hajrić, pa Đorđević za zaluženih 74:79.

Oštrija igra za koju se opredjelio trener Alen Abaz urodila je plodom i domaći nisu imali mnogo prilika da šutiraju iz igre dok su slobodna bacanja gađali slabih 64%.

Bosna je dobro otvorila susret i nakon prvih deset minuta susreta imala prednost od 3 poena (18:21), a do kraja prvog poluveremena ta prednost povećala se na +5 (35:40). U tom periodu briljirao je Suad Šehović koji je utakmicu završio sa 13 poena i bez ijednog promašaja, a odličnu premijer u bordo dresu imao je i Ivan Ivanović koji je Bosnu nosio puni 40 minuta i ukupno postigao 22 poena uz 6 skokova.

nlbuU nastavku domaćini pojačavaju tempo, prave seriju od 8:0, a Bosna svoje prve koševe pravi preko Muhameda Pašalića koji kapitalizira ukradenu loptu Vučurovića. Ipak domaći prave solidnu prednost (50:44), a Studenti već nakon 5 minuta u drugom poluvremenu upadaju u velike probleme sa ličnim greškama. Zbog pet prekršaja igru je prerano napustio Pašalić, a već u 25. minuti po četiri imali su i Đorđević i Vučurović.

Tokom čitavog drugog poluvermna Helios je vodio, a Bosna stizala. Tek tri minute prije kraja Ivanović zakucao za 67:67, a Ikonić pogodio i za prvo vodstvo u drugoj dionici 69:68. Od tog trenutka naš predstavnik diktirao je tempo. Kvalitetno odgovorio na pritisak domaćina i u penal završnici utrpao svaki šut u koš protivnika.

Abaz u premijeri hladno i rutinski

Po okončanju susreta direktor KK Bosna ASA BHT, Admir Bukva želio je spustiti loptu:

Odigrali smo odličnu utakmicu i zasluženo slavili. Možda bi nam bilo lakše da smo imali i jedno centarsko pojačanje o kojem smo govorili pred početak sezone, ali i ovako moramo biti zadovoljni. Ne treba očekivati čuda od ove ekipe, ali sigurno je da je jao lijepo gledati našu mladost kako ruši protivnike.”, rekao je Bukva.

Helios Domžale – Bosna ASA BHT 74:79
18:21, 17:19, 24:15, 15:24

DOMŽALE – Dvorana komunalnog centra. Gledalaca: 1200. Sudije: Dubravko Muhvić (CRO), Tonči Anzulović (CRO), Alfred Jovović (CRO). Pet ličnih grešaka: Pašalić, Ivanović (KK Bosna ASA BHT), Laškević (Helios).
Helios: Zalokar, Tratnik, Petrovič 10, Žiga Zagorc 5, Krušić 6, Žerak 15, Močnik 6, Lashkevich 12, Bajramlić, Željko Zagorac 8, Jacobson 8, Snow 8. Trener: Rade Miljanović
Bosna ASA BHT: Ivanović 22, Šehović 13, Ikonić 9, Vučurović 3, Đurasović, Zimić, Čamdžić, Suljagić 5, Hajrić 10, Pašalić 4, Đorđević 6, Burrell 7. Trener Alen Abaz.
Alen Abaz vodio je ekipu vrhunski. Iznenadio protivnika postavkom igre, u pravim trenucima prekidao igru i pogodio sa svakom izmjenom. Ovo je prvo njegova pobjeda i ja mu na tome čestitam.”, zadovoljan je GM Bosne.

Iako su čak dva Bosnina igrača susret završili prije isteka 40. Minuta, a Bosni dosuđena čak 31 lična greška, Bukva ističe veoma korekto suđenje.

Svaki faul koji nam je dosuđen smo zaista i napravili. To je bila Abazova postavka igre i ona je urodila plodom.