Vrijedna pobjeda Bosne nad euroligašem
Kapiten pogađao ključne trojke

KK Bosna 94, Olimpija 85

U izvanrednoj košarkaškoj predstavi prvi euroligaš koji je od 2007. godine stigao u Sarajevo, pao je pred naletom jedne nove, svježe i razigrane Bosne.

Pod vodstvom Vlade Vukoičića “Studenti” su strpljivom igrom uspjeli sustići rezultatski i skakački deficit iz prvog poluvremena i sa pjesmom na usnama izaći iz dvorane “Mirza Delibašić”.

Utakmicu trojkom otvara najbolji pojedinac susreta, Ivan Ivanović, a onda dolazi suša za domaćina. Igrači Olimpije bez problema prolaze kroz uspavanu odbranu Bosne i serijom 1:13 stižu do velikih 4:13 i 6:16. U nastavku, domaći podižu igru u odbrani, a u napadu nezaustavljivi bili su Emir Zimić i Ivan Ivanović. Do isteka prvih deset minuta zaostatak je smanjen na -8, a do kraja poluvremena i potpuno anuliran trojkom Ikonića za 37:37, da bi u posljednjem napadu Slovenci ipak otišli na odmor u plusu (37:39).

U drugom poluvermenu izabranici Vlade Vukoičića odmah na startu pokazali su da ne planiraju odustati od bodova na svom terenu. Zimić i Ivanović nastavljaju da “tovare”, a onda u igru sa klupe ulazi Nikola Vučurović koji sa četiri vezane trojke dovodi bh. predstavnika u značajniju prednost (71:63). Na fantastične trojke Vučurovića odgovarao je Ilievski koji je večeras bio istinski vođa svoje ekipe i zaslužan za činjenicu da su “Zmajčeki” ka Ljubljani krenuli sa relativno blagim porazom. Do kraja susreta, Ilievski vraća svoju ekipu u igru i zelenima daje priliku da uđu u penal završnicu.

Minut prije kraja gosti su pokušali napraviti nešto više brzim faulima, trojkom već Ilievskog došli na samo -1, ali neumoljivi sa linije za slobodna bacanja bili su Ivanović, Burrell i Ikonić i bodovi su sasvim zasluženo ostali u Sarajevu.

Bosna ASA BHT - Union Olimpija 94:85
17:25, 20:14, 31:24, 26:22
SARAJEVO – Dvorana “Mirza Delibašić”. Gledalaca: 2000. Sudije: Ilija Belošević (SRB), Nikola Lepetić (MN), Ognjen Jokić (MN). Pet ličnih grešaka: Suad Šehović (Bosna).
KK Bosna ASA BHT: Ivanović 28, Šehović 5, Ikonić 17, Vučurović 14, Đurasović, Zimić 17, Čamdžić. Suljagić 3, Hajrić, Pašalić, Đorđević, Burrell 10. Trener: Vlada Vukoičić.
KK Union Olimpija: Wallace, Ilievski 25, Klobučar 10, Rudež 9, Milič 15, Hukić, Robinson 4, Begić 9, Sarajelija, Golubović 5, Zupan 2, Ožbolt 6. Trener: Aleksandar Džikić.
Najbolji pojedinac susreta bio je Ivan Ivanović sa 28 poena i 7 skokova, a raduje visoka forma Emira Zimića koji je ponovio odličan učinak i ubacio 17 poena, te uhvatio 5 skokova, jednak broj poena, uz samo jedan skok manje imao je i kapiten Ikonić.

Kod gostujuće ekipe sjajan je bio Vlado Ilievski sa 25 poena (4/8 za tri), Milič je ubacio 15, a Klobučar dodao još 10.

Nakon još jednog poraza u nizu, klupa i igrači Union Olimpije preskočili su press konferenciju održavši žestok sastanak u svlačionici, dok je trener domaćih izjavio:

"U najavi susreta rekao sam da nas mnogo ne interesuje ekipa Olimpije, već da ćemo se fokusirati na naše stanje. Upravo to se i pokazalo kao ključni momenat, jer jako me obradovalo da su igrači dobro prihvatili nove taktičke zadatke koje sam u kratkom periodu od kako sam u Bosni postavio pred njih. To je ono što je mnogo važnije, ali je i pobjeda još dodatno začinila sveukupno dobar dojam.”, rekao je strateg Studenata.

Veliku prevagu za nas donio je dobar učinak igrača sa klupe. Iako ne volim izdvajati pojedine igrače, četiri vezane trojke Vučurovića donijele su pozitivan efekat na cijelu ekipu i možda odredile tok susreta. Nakon deficita u skoku u prvom poluvremenu (7-16) uspjeli smo nadskakati Olimpiju (27-29). Igrali smo timski sa puno asistencija (20-5), što je bio slučaj i u prošloj utakmici i što me naročito raduje.”, zadovoljan je Vukoičić.

U narednom kolu Bosnu čeka važan meč sa Vojvodinom u Novom Sadu, a pobjeda na gostujućem terenu značila bi mnogo za mladu sarajevsku ekipu.