Prvi dio Premijer futsal lige BiH u brojkama

Mostar SG na zimsku pauzu sa prvog mjesta

S. Mlaćo, foto: A. Berbić

Proteklog vikenda završen je prvi dio takmičenja u Premijer futsal ligi za sezonu 2017/18. Na zimsku pauzu sa prvog mjesta odlazi Mostar SG Staklorad sa 11 pobjeda iz isto toliko utakmica (33 boda, gol razlika 59:25).

Najbliži pratilac im je Centar sa 25 bodova (8 pobjeda, 1 remi, 2 poraza, gol razlika 54:42). Na začelju tabele su Leotar i Brčko Zdravlje sa po 10, te Banovići sa 6 bodova.

Mostar i Brotnjo su najefikasniji klubovi sa 59 golova, a pet manje su postigli igrači Centra. Najmanje golova je postigao Leotar (24).

Najmanje golova su primili Mostar (25), Leotar (34) i Salines (37), a najviše Banovići (65), Brotnjo (54) i Brčko Zdravlje (52).

Listu strijela ca predvodi Anes Džafo iz Željezničara sa 16 pogodaka, a prate ga Amel Handžić iz Centra (15), te dvojac iz Brotnja, Marko Grgić i Luka Suton (po 14). 12 golova su postigli Marijo Aladžić (Mostar SG Staklorad), Miloš Bratić (Nevesinje) i Marin Suton (Zrinjski), a po 11 Josip Bošković (Mostar SG Staklorad), Sead Buljubašić (Brčko Zdravlje) i Vedran Marić (Brotnjo). Dvocifren učinak imaju još Ognjen Erić (Tango), Emir Gekić (Željezničar), Maid Ramić (Salines) i Emir Sipović (Centar) sa po 10 postignutih golova.

Najbolji učinak na domaćem terenu imaju Mostar i Centar (6 pobjeda iz 6 utakmica, 18 bodova). Mostar ima bolju gol razliku (34:11) u odnosu na Centar (32:14). Sve pobjede kući je ostvario i Brotnjo, ali su oni u Čitluku odigrali pet utakmica (15 bodova, gol razlika 34:16). Banovići i Seljak su na svom parketu osvojili svega 6 bodova.

Mostar je i u gostima pokazao najviše (15 bodova, 5 pobjeda, gol razlika 25:14). Seljak i Zrinjski su na strani osvojili po 9, a Centar 7 bodova. Najlošiji gostujući timovi su Nevesinje, Brčko Zdravlje i Benovići (0 bodova), dok je Leotar osvojio samo 1.

66 utakmica je odigrano u jesenjem dijelu prvenstva. 44 pobjede su ostvarile domaće ekipe (66,66%), 17 gostujuće (25,76%), dok je pet utakmica završeno neriješenim rezultatom (7,58%). Postignut je 531 pogodak (8,05 po utakmici, jedan gol na svakih 5 minuta). 219 golova je postignuto u prvom poluvremenu utakmica (41,2%), a 312 u drugom (58,8%).

Potražite više informacija na temu Premijer futsal liga BiH:

Izrečeno je 179 javnih opomena (2,71 po utakmici, žuti karton na svakih 14,7 minuta). Sudije su igračima Premijer futsal lige ove jeseni pokazale 11 crvenih kartona (0,17 po utakmici, jedan na svakih 240 minuta).

Najveći niz pobjeda ima Mostar SG Staklorad (svih 11 utakmica). Po 4 pobjede su nanizali Centar (od 1. do 4. kola) i Zrinjski (od 4. do 7. kola). Najduži niz poraza imaju Banovići 8 (1. do 8. kolo), Željezničar 6 (2. do 7. kolo) i Leotar 5 (6. do 10. kolo).