Bh. juinorke nakon velike drame poražene od Crne Gore

Kvalifikacije za EP

H. Zilić

Ženska juniorska reprezentacije Bosne i Hercegovine poražena je od Crne Gore sa 3:2  (23:25, 22:25, 25:23, 25:22, 11:15) u svojoj prvoj kvalifikacionoj utakmici za plasman na Evropsko prvenstvo koja je odigrana u Areni Hils u Sarajevu.

Početak meča nagovijestio je veliku borbu, nijedna ekipa nije uspijevala da se odvoji, a onda je Crna Gora povela sa 8:5. Izjednačila je naša reprezentacija koja se ponovo uspjela vratiti iz rezultatskog minusa. Pri vodstvu Crne Gore sa 13:11 usijedila je serija poena Rendićeve, Manojlovićeve i Kataline od 5:0 za vođstvo 16:13. Sa dva poena prednosti ušla je reprezentacija BiH u zavšnicu (23:21) ali je Crna Gora ovaj set završila serijom 4:0 za pobjedu u prvom setu

Drugi set Crna Gora je otvorila serijom 3:0, naše djevojke uspijevaju izjednačiti na 3:3, a nakon perioda igre poen za poen Crna Gora se ponovo odvojila na tri poena prednosti (10:7). Novo izjednačenje viđeno je kod rezultata 13:13 . Nasatavak je donio nešto bolju igru Crnogorki koje su uspjele ući u mirnu završnicu i dobiti drugi set sa 25:22.

Treći set reprezentacija BiH otvara vodstvom 3:0, ali ovaj put Crnogorke vezuju tri poena za 3:3. U nastavku, kod rezultata 6:6, gošće prave setiju 3:0 odvajaju se na tri poena prednosti 9:6. Nije se predavala naša reprezentacija, držala je priključak, uspjela izjednačiti na 10:10, 12:12 i 13:13, a potom i do vođstva 16:15. Do rezultata 20:20 igralo se poen za poen, a onda su Crnogorke stigle do tri poena prednosti (23:20). Nisu se naše djevojke predavale, sa četiri vezana poena stigle su do set lopte i vodstva 24:23 i pobjede

Sjajno je BH tim otvorio četvrti set, poveo sa 2:0 i 4:1, imao prednost i 8:5 ali su Crnogorke uspjele izjednačiti na 8:8. Ekipe su se u nastavku smjenjivale u vođstvu, a u završnici seta BiH stiže do dva poena prednosti (19:17). Prava drama je viđena do kraja seta, pokušavale su gošće, stizale su nekoliko puta na poen zaostatka, a onda je Rendić sa dva sjajna poena donijela dva poena za BiH i pobjedu 25:22 u četvrtom setu.

Na krilima velike podrške sa tribina naše djevojke su ušle u peti set i povele sa 5:2, da bi Crnogorke stigle do izjednačenja 5:5, a na promjeni strana i prednsoti od 8:7, pa 9:7. Nije tu bio kraj, izjednačila je BiH na 9:9, pa na 10:10. Uslijedila je serija Crne Gore od 4:0

Ženska juniorska reprezentacija Bosne i Hercegovine sutra će se, u Dvorani Arena Hils na Ilidži, od 17,30 časova sastati sa Švajcarskom.

Evropsko prvenstvo će se odigrati od 27. avgusta do 4. septembra u Skoplju, u Sjevernoj Makedoniji.

F GRUPA – SARAJEVO, BOSNA I HERCEGOVINA (7 – 9. APRIL):

1. KOLO – ČETVRTAK, 7. APRIL:

CRNA GORA – ŠVAJCARSKA 2:3 (23:25, 25:23, 25:19, 15:25, 9:15).

2. KOLO – PETAK, 8. APRIL:

BOSNA I HERCEGOVINA – CRNA GORA (23:25, 22:25, 25:23, 25:22, 11:15)

3. KOLO – SUBOTA, 9. APRIL:

BOSNA I HERCEGOVINA – ŠVAJCARSKA (17.30)

Plasman na Evropsko Prvenstvo izboriće pobjednici 9 grupa, dok će se 8 najuspjšenijih drugoplasiranih reprezentacija plasirati u III rundu kvalifikacija, iz koje će plasman na EP ostvariti 2 najbolje selekcije, odnosno pobjednici 2 grupe III runde kvalifikacija, koje će se odigrati od 30. juna do 3. jula.

Plasman na XXII SP 2023. izboriće najuspešnije reprezentacije sa prvenstva Evrope, koje se još nisu kvalifikovale za SP, a na osnovu broja selekcija koje FIVB odredi za CEV, odnosno Evropu.