Drugo zlato za Zhea i Raisman

Na kraju programa u North Greenwich Areni

M. Maksimović

Kinez Feng Zhe, Holanđanin Epke Zonderland i Amerinka Aly Raisman su osvajači zlatnih medalja danas u  North Greenwich Areni.Zhe je osvojio zlato na ručama, Zonderland na preči, dok je Raisman bila najbolja na parteru.

Feng Zhe je u posljednje tri godine na svjetskim prvenstvima osvojio dva zlata u ekipnom višeboju te jedno na ručama, što je uspio ponoviti i u Londonu.Prvo je slavio u višeboju, a onda danas sa 15.966 bodova na ručama
ispred Nijemca Marcela Nguyena (15.800) i Francuza Hamiltona Sabota (15.566). Braća Tanaka, Yusuke i Kazuhito Tanaka su razočarala.Bili su najbolji u kvalifikacijama, ali su u finalu zauzeli četvrto (Kazuhito) odnosno osmo mjesto (Yusuke).

Nakon jednog zlata i četiri srebra na velikim takmičenjima, Holanđanin Epke Zonderland je u Londonu stigao do rezultata karijere.Na preči je sa 16.533 boda osvojio zlatnu medalju.Zonderland je potvrdio svoju dobru formu u Londonu, s obzirom da je u kvalifikacijama bio također najbolji sa 15.966 bodova.Brončani iz Pekinga, Fabian Hambüchen se dokopao srebra sa 16.400 bodova, dok je treći završio trostruki osvajač zlata u Pekingu, Zou Kai sa 16.366 bodova.

Posljedje zlato kod gimnastičarki u Londonu pripalo je Amerikanki Aly Raisman koja je tako osvojila treću medalju u Londonu.Braniteljica naslova iz Pekinga, Rumunka Sandra Izbașa je totalno podbacila pa je završila tek na osmom mjestu u finalu.Raisman je sa 15.600 završila kao prva, a čast Rumunije je spasila Cătălina Ponor sa srebrom (15.200). Treće mjesto u današnjem finalu je zauzela Ruskinja Aliya Mustafina sa 14.900.