Izmjenom temperature u borbi protiv boli

Bolovi - grijati ili hladiti?

Izmjenom temperature u borbi protiv boli

Mnogo puta do sada smo čuli savjete šta raditi kada se pojavi bol u, npr. leđima, vratu, mišićima i zglobovima. Većinom je savjet ili grijati ili hladiti bolni dio. Ali kada zaista grijati, a kada hladiti?

Veoma je važno ne napraviti grešku u startu tako da ću danas  govoriti o vrstama stimulansa koje treba koristiti.

Koji od ova dva izbora odabrati ovisno je mnogo od vrste bola i faze u kojoj se bol nalazi. Kada dođe do akutnih bolova tokom povrede tkiva - mišića ili spontano nastalog bola sa upalnim procesom, najsigurnije je koristiti hladne obloge. Led djeluje protiv upale tkiva koja je uvijek prisutna kod akutnih bolova. Hladnoća takođe ima efekat ublažavanja bola.

Greška koju mnogi prave je da kod akutnog bola griju aficirani dio tijela. Na trenutak, postoji osjećaj da toplina ublažava bol i smanjuje napetost mišića, ali se često desi obrnuti nepoželjni efekat sa pojačavanjem infalmacionog procesa. Toplina stvara jos jaču momentalnu cirkulaciju koja podspješava krvarenje kod povrede i stvara duži period oporavka.

Cirkulacija je veoma bitna za liječenje tkiva, ali je u ovoj akutnoj fazi nepoželjna. Učinak hlađenja je da led skuplja krvne sudove pri čemu se smanji krvotok u tkivu. Pri tome utiče na smanjenje bolova i upalnog procesa. Još jedan bitan faktor hlađenja je, da se nakon ovog protiv-upalnog učinka stimuliše cirkulacija koja ubrzava liječenje. Cirkulacija na kraju bude mnogo veća nego kod primarnog zagrijavanja. To je zbog toga što su krvni sudovi hlađenjem bili “zatvoreni” i tijelo refleksiono šalje što više krvi u ovaj dio tijela.

Sto se tiče grijanja, to je učinkovitije kod hroničnih problema poput dugoročno napetih mišića ili bolova u zglobovima kod reumatičara. U ovoj fazi je akutna upala davno prošla i rizik za povećanje upale i bolova zbog grijanja je manji. Moj savjet je da je ledna masaža nešto bolja čak i kod hroničnih napetosti mišića. To smatram iz tog razloga što konačna cirkulacila bude veća nego kod zagrijavanja. Zamislite samo kakav je osjećaj kada vam se noge smrznu poslije hodanja po snijegu. Kada se poslije vratite kući imate osjećaj kao da vam gore jer se od hladnoće izazove veoma jaka cirkulacija.

Dakle, kada dođe do akutnih bolova, uvijek koristite led. Nemojte stavljati led direktno uz kožu da ne bi došlo oštećenja. Nekoliko komada leda stavite u plastičnu vrećicu i masirajte bolni dio 1-2 min, ne duže. Takođe, nemojte držati led na jednom mjestu predugo. Mnogi u akutnoj fazi koriste kreme koje zagrijavaju tkivo. Ove kreme, kao i toplinu, koristiti više kod hroničnih bolova. Vaš prvi postupak pri bolu veoma je važan za daljnje liječenje vašeg problema.

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.