Kako do što bržeg oporavka

Kompletno medicinsko osoblje ključ za uspjeh

Kako do što bržeg oporavka

Takmičenje na visokom nivou u bilo kojem sportu zahtjeva optimalnu fizičku spremnost i brz oporavak nakon aktiviteta. Kompletno medicinsko osoblje jednog sastava ili pojedinačnog sportiste igraju veoma bitnu ulogu u cilju da se to postigne.

Napori kojim se elitni sportisti izlažu zahtjevaju optimalnu funkciju tijela da bi se izvukao maksimalan fizički učinak i spriječile razne povrede.

Kada se gleda elitni sport današnjice najčešće se može primjeti nevjerovatna fizička sprema koju posjeduju sportisti. Čest komentar utakmica iz neke od najjačih evropskih liga je: “Devedeseta minuta, a on se nije ni zadisao, trči kao da je tek počela utakmica”. I onda se pitamo kako? Da li su to vanzemaljci? Jesu li na nekim dopinzima?" Na zadnje pitanje je odgovor, na žalost, ponekad DA. Prednost koju ovi sportisti imaju je da sa njima radi medicinsko osoblje koje je kompletno u svakom pogledu. Kada se radi sa jednim klubom trebao bi se analizirati svaki pojedini igrač u cilju da se otkriju njegove slabosti i negativne predispozicije. Na osnovu toga slijede adekvatne redovne terapije i trening za poboljšanje funkcije ovog sportaša. Ekipa ima kolektivni, ali takođe i individualni prevencioni trening jer je svaki pojedinac poseban i nemaju svi iste slabosti. Na ovaj način, sportaši se brže oporavljaju i podnose svakodnevno takmičenje na visokom nivou. Iako svaki dan čitamo o novim povredama igrača oni se veoma rijetko ozlijeđuju, s obzirom na napore kojim se njihova tijela redovno izlažu.
Medicinski tim koji radi sa igračima igra bitnu ulogu u malom broju povreda koje se dešavaju.

Šta se dešava kada jedan klub nema adekvatno medicinsko osoblje? Sportaši od početka imaju veoma malo znanja o sportskim povredama i kako se treba ponašati kada nešto zaboli. Ovaj problem stvara samo goru situaciju jer se često dogodi da sportaš nakon povrede nastavi svoju aktivnost u nadi da će bol nestati, neznajući da se možda radi o mišićnoj povredi koja se samo pogorša od daljnjeg aktiviteta. Nakon povrede igrač na svoju ruku liječi povredu često mazajući raznim kremama koje mogu samo da pogoršaju akutnu fazu i prolongiraju vrijeme oporavka. Možda za kratko vrijeme mogu umiriti bol, ali u želji da nastave sa bavljenjem sportom, vrate se u trening prerano, bez adekvatnog zaliječenja. Povreda se vrati i često postane hronična. Povreda prati sportaša i vremenom donese nove na drugim mjestima. Na ovaj način njegovo tijelo neće dugo izdržati napore koje njegov sport zahtjeva i ostalo znate sami. Ovo je samo jedan od primjera kako situacija može izgledati.

Sportisti na zapadu su uspješniji od naših često iz pomenutih razloga. Elitni klubovi shvataju važnost medicinskog osoblja koje radi sa igračima i ulažu mnogo u ovaj segment. Na našim prostorima još nije došlo do tog razumjevanja i rad se u mnogim slučajevima ne shvata ozbiljno. Klub može dovesti vrhunskog igrača koji košta mnogo novca. Takođe, ako je cilj stvoriti igrača čija će prodaja donijeti klubu mnogo novca, faktor medicinske njege je izuzetno važan jer, ko će izdvojiti ogromne svote novca za nespremnog sportaša?
Što se tiče klupskih uspjeha, činjenica je da klub koji je imao najmanje povreda tokom sezone u odnosu na svoje konkurente, često postane šampion.

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.