Nova zlata za Cseha i Garciju
Laszlo Cseh

Trećeg dana EP u Szczecinu

M. Maksimović

Trećeg dana plivačkih takmičenja na EP-u u Szczecinu gledali smo osam finala. Nove zlatne medalje su osvojili Laszlo Cseh na 200 leptir, Španjolka Belmonte Garcia na 400 slobodno, zlatom okitila i štafeta Danske i to u finalu na 4x50 mješovito.

Laszlo Cseh je na ovom prvenstvu osvajao zlata na 200 i 400 mješovito, a treće je dodao na 200 leptir. ovaj put je pobjedio evropskog rekordera iz Istanbula Nikolaya Skvortsova i Britanca Joea Roebucka. vrijeme pobjednika je glasilo 1:50.87.

Španjolka Mireia Belmonte Garcia je u Szczecinu bila najbolja na 200 leptir i 200 mješovito, a onda je u subotu pobjedila i na 400 slobodno. Sa 3:56.39 je Španjolka slavila ispred Dankinje Lotte Friis i svoje zemljakinje melanie Schmid Costa.

Domaće navijače je danas obradovao Mateusz Sawrymowicz naslovom prvaka Evrope na 1500 slobodno. Poljak je isplivao vrijeme 14:29.81, sedam stotinki ispred Madsa Glaesnera, dok je treći bio Ukrajinac Sergiy Frolov.

Njemačka je danas osvojila zlato zahvaljujući Theresi Michalak prvakinji Evrope na 100 mješovito sa 59.05, dok je Ruskinja Anastasia Zueva prekinula dominaciju Sanje Jovanović sa 50 leđno sa 26.33.

Prvak Evrope na 100 slobodno je u Szczecinu Rus Sergiy Feskov (46.56), srebrni je Talijan Luca Dotto (46.89), a brončani Krisztian Takasz iz Mađarske (47.46). Jedno zlato ide i u Italiju, a osvojio ga je evropski rekorder Fabio Scozzoli na 50 prsno (26.25). Damir Dugonjić iz Slovenije
je drugi, Alexander Dale Oen iz Norveške treći.

Na kraju smo imali sjajnu utrku ženskih štafeta na 4x50 slobodno. Štafeta Danske u sastavu Mie Oe Nielsen, Rikke Pedersen, Jeanette Ottesen i Pernille Blume je po prvi put doplivala do zlata u vremenu 1:46.48. Ottesen i Blume su obavile veliki dio posla u posljednje dvije izmjene. Na drugom mjestu je završila Štafeta Rusije (1:47.08), na trećem Poljska (1:48.70)