
Ako su jučerašnji dan obilježili domaći takmičari, današnji dan pripada Francuzima, odnosno njihovim plivačima Sebastienu Rouaultu i Alainu Bernardu. Prvi je danas osvojio i drugo zlato na 800 metara, dok je drugi odbranio naslov evropskog prvaka na 100 slobodno.
Francuz Sebastien Rouault je u Budimpeštu stigao u sjajnoj formi. Danas je osvojio još jednu zlatnu medalju, nakon 1500 metara, bio je najbolji na 800 metara slobodno. Sa vremenom 7:48.28, Rouault je pobjedio Nijemca Christiana Kubuscha (7:49.12), odnosno Talijana Samuela Pizzettija (7:49.94). Branitelj naslova iz Eindhovena, Mađar Gergo Kis je sa 7:51.93 ostao bez medalje, četvrti.
Ruskinja Anastasia Chaun je danas postala europska prvakinja na 200 metara prsno. Do zlata je doplivala u vremenu 2:23.50 ispred Norvežanke Sare Nordenstam 2:24.42, a treće Dankinje Rikke Moeller Pedersen 2:24.99.
Alain Bernard je ponovo najbolji na 100 metara slobodno. U finalu su između ostalog plivali Evgeni Lagunov, William Meynard, Filippo Magnini, Andrey Grechin, pa Sebastiaan Verschuren, jedan Stefan Nystrand, a Bernard je bio najbolji sa 48.49. Rus Lagunov je ostao kratak tri stotinke, treći Meynard sedam stotinki.
Posljednje finale danas je bilo rezervisano za posljednju utrku programa, 100 metara leptir za plivačice. Šveđanka Sarah Sjostrom je potvrdila dominaciju u ovoj disciplini. Nakon zlata iz Eindhova i Rima, Sjostrom je do novog zlata stigla s vremenom 57.32 sekundi. Srebro je sa 57.40 osvojila Britanka Francesca Halsall (20), a broncu švedska veteranka Therese Alshammar (33) sa 57.80, kojoj je to treća medalja u Budimpešti. Bila je zlatna na 50 leptir, dok je u štafeti 4x100 slobodno osvojila broncu.
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.