Šta je kiropraktika?
Kiropraktika kao terapija i dio treninga

Kiropraktika i sport

Šta je kiropraktika?

Osjećate bolove u mišićima, leđima, zglobovima? Zbog povreda ostvarujete loše sportske rezultate? Da li vam kiropraktičar može pomoći i šta je uopšte kiropraktika? Saznajte u seriji članaka koje za SportSport.ba piše Kenan Mulahusić, Doktor kiropraktike.

Kiropraktika je manuelna medicina porijeklom iz SAD-a i danas je razvijena i priznata metoda terapije kako u svakodnevnom životu, tako i u sportu. Škole kiropraktike su rijetke u Europi ali postoje u Skandinaviji, Velikoj Britaniji i Francuskoj. Većina fakulteta se nalaze u SAD. U BiH je kiropraktika nešto novo i adekvatno educirani diplomirani kiropraktičari su veoma rijetki.

Na zapadu se kiropraktika koristi kao svakodnevna njega tijela i terapija kod prisutnih bolova. Ona također ima svoje mjesto u sportu, profesionalnom i amaterskom. U BiH, sportisti još uvijek nisu imali mogućnost primijeniti kiropraktiku. Često se pitamo zašto naši klubovi i pojedinci neostvaraju željene rezultate na internacionalnoj sceni? Veliki dio istine je, naravno, novac koji se ulaže i uvjeti pod kojima sportisti treniraju. Jedan drugi dio istine je da znanje kako trenirati i oporavljati tijelo nakon napora još uvijek je nedovoljno u našoj zemlji. U mnogim sportovima fizički zaostajemo za sportistima drugih zemalja, i to je jedan veoma bitan faktor koji se mora poboljšati.

kiroskandiu1"KiroSkandinavia", ordinacija u Sarajevu Kiropraktika se bavi problemima leđa i cijelog misično-koštanog sistema. Veoma je efikasna kao terapija u bolnom stanju ali je najoptimalnija kao preventiva protiv bolova i povreda. Svrha kiropraktike je da otkrije lošu biomehaničku funkciju našeg tijela koja je glavni uzrok bolova i povreda. Kiropraktička terapija poboljšava funkciju tijela i na taj način mu omogućava da se kreće fizijološki korektnije bez preopterećenja. Upravo je zbog ovoga optimalna za sprijećavanje povreda jer se povrede najčešće dešavaju u preopterećenim, umornim mišićima koji u tom stanju podnose veoma malo napora.

Mnogi sportisti povremeno ispadaju iz forme. Osjećaju da iako dovoljno treniraju, njihovo tijelo ne može da idrži napor koji njihov sport zahtijeva. Osjećaju se hronično umorni i sporo se oporavljaju. Tipično za jednog nogometaša je osjećaj konstantne tenzije u preponama ili "teških nogu". U tom periodu često dolazi do povrede mišića koja postane hronična i prati nogometaša dugo vremena. Ovo je tipična poslijedica loše funkcije torako-lumbalnog prelaza kičme koja utiče negativno na mišiće u karlici. Više o ovome primjeru govorit ću u jednom od slijedećih članaka sportske medicine i savjeta na SportSport.ba.

Mišići i kosti su motor našeg tijela koji nas pokreće. Veoma je važna funkcija tog motora. Optimalno funkcijonirajući motor je ključ za spriječavanje problema i dobar učinak.

Poštovani čitaoci SportSport.ba za sada toliko. Zakazujem Vam druženje svake naredne srijede. Tu smo da zajedno pomognemo ozdravljenju našeg sporta i sportista i što boljoj promociji države u svijetu!

Kenan Mulahusić D.C.
KIROSKANDINAVIA
Avde Hume 17
71000 Sarajevo, BiH
tel: 387.61.487555

 

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.