
Sutra svjetski dan sportskih novinara
Sportski novinari 2. jula svake godine obilježavaju kao Svjetski dan sportskih novinara. Prvi put novinari su se udružili 2. jula davne 1924. godine, iako se pojam sportsko novinarstvo prvi put pojavljuje još u 19. vijeku. U Bosni i Hercegovini, sportsko novinarstvo ima bogatu tradiciju. Naša država iznjedrila je izvrsne sportske novinare, a mnogi od njih, nažalost danas nisu s nama.
Svjesni smo naših slabosti, da na nas, nažalost, mnogi još uvijek ne gledaju blagonaklono i da nam je sve teže obavljati novinarski posao. Nažalost, danas smo više nesolidarni, nezainteresirani i svim vrstama opstrukcije skloni, spremni da ismijavanju i nipodaštavanju izvrnemo sve što su kolege voljne da ucine u zajednickom interesu, trudimo se i želimo postati pravi esnaf.
Ovih nekoliko redova, ima za cilj da pokaže da makar i ovoga jednoga dana šaljemo samo jednu poruku da postojimo, da radimo, da smo danonocno uz sport i sportiste, da nemamo radno vrijeme,
da nam se ne zna ni vikend, ni praznik, da smo uz olovku i papir od jutra do sutra. Trudimo se, želimo, da svakodnevno objektivno izvještavamo naše citaoce, gledaoce i slušaoce o sportskim rezultatima, pobjedama i porazima.
Svjetski dan sportskih novinara prilika je da barem na trenutak skrenemo pažnju i na sebe i na posao koji radimo. Bez obzira šta o tome neki mislili, jako važan posao!
Asocijacija sportskih novinara Federacije BiH nastala upravo 2. jula 2011. godine kao želja da se organizujemo, pa makar samo (za pocetak) u jednom dijelu države, premda smo vremenom postali (na naše zadovoljstvo) adresa za sve naše kolege iz cijele Bosne i Hercegovine. Postojimo godinu dana i do sada smo organizovali nekoliko uspješnih akcija, humanitarnih utakmica, seminara, okruglih stolova, a sve zahvaljujuci dragim prijateljima...
Ipak, ono na šta smo najviše ponosni je uspostavljanje ponovne konekcije da AIPS-om, Svjetskom asocijacijom sportkih novinara. Nakon skoro 17 godina koliko dugo bh. sportskih novinara nije bilo na mapi svjetskog sportskog novinarstva, ponovo smo ravnopravni clan AIPS-a. Uz dosta muke, posla, angažovanja svih clanova rukovodstva Asocijacije, odmrzli smo naš status u krovnoj svjetskoj organizaciji.
Naše kolege upravo posredstvom Asocijacije sportskih novinara FBiH mogu dobiti AIPS-ove godišnje iskaznice, koje sportskim novinarima daju mnoge pogodnosti, nažalost jako malo u našoj državi, a puno više širom Evrope i svijeta. Idemo dalje! Postoje ideje, akcije i mnoga unapredenja koja želimo napraviti, kako bismo sve sportske novinare na prostoru cijele Bosne i Hercegovine spojili u jedinstvenu i jaku asocijaciju, a svim clanovima omogucili najbolje moguce radne uvjete.
Još jednom, svim kolegama sretan Svjetski dan sportskih novinara, dan na koji cemo raditi kao i svakog drugog dana.
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.