Traži se implementacija Zakona o sportu
Uvodno izlaganje i uvod u neophodni dijalog o implementaciji zakona podnio je Mirsad Milavić

Na inicijativu USD Bosna održan okrugli sto

Traži se implementacija Zakona o sportu

Na jučer održanom skupu pod nazivom "Implementacija Zakona o sportu - izazovi šanse", a s ciljem stvaranja što povoljnijeg ambijenta za početak primjene nedavno usvojenog Zakona o sportu Bosne i Hercegovine, upućen je apel nadležnim institucijama da se što prije sačine potrebna podzakonska akta, izvrši usklađivanje svih drugih potrebnih propisa sa Zakonom o sportu, zatim formira Vijeće za sport i da se započne sa izradom Strategije razvoja sporta.

Na skupu koji je održan u organizaciji USD Bosna uz učešće više od pedeset sportskih radnika, kao i predstavnika institucija različitih nivoa vlasti i poslovnog miljea predložen je niz zaključaka koje su prisutni jednoglasno prihvatili, a koji će biti dostavljeni na više adresa, kao što je Olimpijski komitet Bosne i Hercegovine, strukovni sportski savezi, sportski klubovi i nadležne institucije vlasti na svim nivoima. Na ovaj način, sportisti i sportski radnici žele uzeti vlastitu sudbinu u svoje ruke, nastojeći stvoriti povoljniji ambijent za sportsku djelatnost.

Predlaže se otpisivanje dugova
Na jučerašnjem skupu, a na osnovu iskustava iz zemalja okruženja istaknuto je da se očekuje da institucije vlasti izvrše potrebna usklađivanja potrebnih propisa, ali i da svoju podršku iskažu kroz eventualno donošenje posebnog zakona o otpisivanju dugova koja u ovome trenu veoma otežavaju rad sportskih organizacija.

Činjenica je da većinu bh. klubova i sportskih udruženja možda i najviše sputavaju dugovanja prema državi nastala zbog nepostojanja Zakona o sportu i adekvatnih molula za poslovnje sportskih klubova. Tako bi otpisivanje dugova koji su nastali u vremenu vakuuma u mnogome otvorilo vidike u razvoju mnogih sportikih kolektiva i omogućilo brže dostizanje standarda vrhunskog sporta u Evropi.
Pretpostavljeni novi model za razvoj sporta podrazumijeva uvođenje javnog i privatnog kapitala u sportske organizacije koje pored svog neprofitnog karaktera poslovanja mogu imati i profitni karakter, zatim primjenjive i primjerene olakšice za rad i djelovanje sportskih organizacija kao i sportista i stručnih lica zbog činjenice da vrše djelatnost od javnog interesa, čvrstu vezu sistema takmičenja u BiH sa regionalnim i evropskim sistemima takmičenja i dosljedno poštovanje pravila o takmičenjima propisanih od strane međunarodnih sportskih asocijacija. Poseban značaj učesnici Okruglog stola vidjeli su u potrebi donošenja podzakonskih akata, koji bi utvrdili procedure za transformiranje postojećih klubova u nove oblike organiziranja u kojem je moguć ulazak privatnog kapitala, ali i potrebu da se u najskorije vrijeme izvrši usklađivanje onih zakona koji tretiraju poresku politiku, kako bi poreske olakšice iz Zakona o sportu mogle postati operativne.






Olimpijski komitet nadležan za rješavanje pitanja sporta

Na jučerašnjem sastanku, posebna podrška data je Olimpijskom komitetu Bosne i Hercegovine, koji je prema Zakonu o sportu postao krovna sportska institucija, od kojeg se očekuje da u punom kapacitetu preuzme aktivnu ulogu u rješavanju istaknutih pitanja.







NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.