Van der Weijden iznenadio Daviesa
Maarten van der Weijden

M. Maksimović

Holanđanin Maarten van der Weijden osvojio je zlatnu medalju u plivačkoj utrci na 10 km. Maarten je iznenadio velikog favorita Britanca Davida Daviesa koji je na kraju ostao kratak sekundu u pedeset stotinki.

van der Weijden je ostvario vrijeme 1:51:51.6, dok je Davies ciljem prošao u vremenu 1:51:53.1
Dvije sekunde zaostatka je imao trećeplasirani Nijemac Thomas Lurz. Van der Weijden je ove godine osvojio zlato u Sevilli na Svjetskom prvenstvu i to na 25 kilometara, dok je u Sevilli bio treći na 5 kilometara odnosno četvrti na 10 kilometara.

David Davies je na Igrama u Atini 2004. godine osvojio brončanu medalju ali kao plivač u utrci na 1500 metara.Ove je godine na SP na otvorenim vodama bio drugi na 10km. I u Pekingu se morao zadovoljiti srebrom. Thomas Lurz je trostruki svjetski prvak na 5 kilometara