Ye Shiwen srušila svjetski rekord

Prvog dana plivačkih takmičenja

M. Maksimović

Prvi dan plivačkih takmičenja u Londonu bio je baš kao što se i očekivalo sjajan.Plivači i plivačice iz Kine pokazuju da su u formu tempirali na najbolji način za ove Igre

Šesnaestogodišnja Shiwen Ye osvojila je zlato na 400 mješovito sa novim svjetskim rekordom.Ye je do zlata stigla s vremenom od 4:28.43 minute, što je za sekundu i dvije stotinke brže od dosadašnjeg rekorda kojega je držala Australka Stephanie Rice, a postavljenog na OI u Pekingu prije četiri godine.Srebrnu medalju osvojila je Elisabeth Beisel sa 4:31,27, a brončanu druga Kineskinja Xuanxu Li sa 4:32.91.

U finalnoj utrci na 400 slobodno iznenadio je 20-godišnji Sun Yang. Yan je pobjedio Južnokoreanca Park Tae-Hwan, svjetskog prvaka, branitelja naslova iz Pekinga.U finalu Park Taeh-wan bio je vodeći nakon 300 metara, ali u posljednjih 100 metara Sun Yang je pomeo konkurenciju, pobijedivši s vremenom 3:40.14 minuta, što je samo 7 stotinki sporije od svjetskog rekorda Nijemca Paula Biedermanna iz 2009.Treće mjesto u ovom finalu je zauzeo Amerikanac Peter Vanderkaay.

Na kraju prvog dana smo imali utrku štafeta 4x100 metara slobodno.Slavila je Australska sa 3:33.15.Za Australiju su plivale Alicia Coutts, Cate Campbell, Brittany Elmslie i Melanie Schlanger. Druga je bila štafeta Holandije u sastavu Inge Dekker, Marleen Veldhuis, Femke Heemskerk i Ranomi Kromowidjojo sa 3.33.79.Holanđanke su u samoj završnici pretekle Amerikanke koje su osvojile broncu sa 3:34.24. Za SAD su plivale Missy Franklin, Jessica Hardy, Lia Neal i Allison Schmit.