
Bizarna priča
Bogataš je sebi kupio klub da bi njegov sin od 126 kg igrao napadača, rezultati (ne)očekivani
Fudbalski klubovi su nažalost postali kao igračke za pojedine bogataše.
Apsurdna priča nam stiže iz Kine gdje je jedan od bogataša sebi kupio klub kako bi ispunio želju svom sinu da bude fudbaler.
Naime, jedan kineski biznismen je postao vlasnik drugoligaša Zibo Cuju, a u napadu igra njegov sin He Shihua.
Svakako ne bi bilo prvi put u historiji fudbala da je otac vlasnik, a sin fudblaer nekog kluba. Međutim sam izgled Shihue je privukao pažnju.
Naime, Shihua je težak 126 kilograma, trener je primoran da ga koristi svaku utakmicu u napadu, a ovaj "ofanzivac" izvodi sve prekide, od kornera do penala.
CHINE 🇨🇳
— Batmax ⭐⭐ (@pascal1403) May 13, 2021
Un homme d'affaires chinois a acheté le club de foot, Zibo Kuju qui joue en première 1ère division chinoise.
Il a obligé l'entraîneur à faire jouer son fils Xihua de 126 kg dans tous les matchs officiels
À 6 journées de la fin, le club est relégué en 2e division pic.twitter.com/DiekF24bno
Oglasi
Rezultat ovakve taktike je očekivan. Zibo Cuju je zakovan za dno grupe A druge kineske lige sa jednim remijem i četiri poraza.
Uspjeli su postići i dva gola, a primiti deset golova. Kako igraju ispadanje u treću ligu je neminovnost.
Inače, 35-godišnji He Shihua ima i svoj profil na Transfermartku, a cijena mu je i više nego skromnih 10.000 eura. Svoju karijeru je počeo u kineskom niželigašu Chengdu Decci, a prije dolaska u Zibo igrao je za Sichuan Minzu.
Zbog ogromnih finansijskih problema koje su zadesile brojne bogataše u Kini znatan broj klubova je bio primoran da otpusti igrače, a pojedini su se i ugasili. Svakako najzvučniji primjer je Jiangsu Suning koji je ugašen nekoliko mjeseci nakon osvajanja titule prvaka.
Klub Zibo Cuju je osnovan u junu 1982. godine. Domaće utakmice igraju na Zibo Sports Center stadionu koji ima kapacitet od 45 hiljada sjedećih mjesta.
Prema podacima Transfermarkta ovaj tim vrijedi 1,87 miliona eura. Tim čine pretežno domaći kineski igrači, a interesantno da i jedan Albanac nosi dres ovog kluba. Riječ je o Albi Allai, dok je drugi internacionalac Joao Silva iz Portugala.
Top Komentari
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.