DC: Verdasco odveo Španiju do naslova
Velika pobjeda

Nakon dramatičnog četvrtog meča

M. Maksimović

Reprezentacija Španije je osvojila Davis Cup, treći put u istoriji. Prvi put je Španija kao domaćin 2000.godine savladala Australiju 3:1. Drugi put 2004. godine su opet slavili kao domaćini protiv SAD 3:2 i sada četiri godine kasnije ponovo su pobjednici.

Definitivno najslađa pobjeda jer je ostvarena bez Rafela Nadala, jer je ostvarena u gostima u paklenoj atmosferi, jer je ostvarana na brzoj podlozi. Emilio Sanchez je pogodio. Prvo u petak sa Felizianom Lopezom, pa u nedelju sa Fernandom Verdascom.

Treći bod je osvojio upravo Verdasco u nedelju pobjedivši Josea Acasusa nakon tri sata i 56 minuta igre u pet setova, nakon što je Acasuso vodio 2:1. A koliko je pobjeda Verdasca i Španije velika znaju svi oni koji su pratili predhodna tri dana tenis iz dvorane Mar del Plata, gdje su navijači Argentine nakon svakog osvojenog poena domaćih igrača skakali kao u fudbalu nakon gola.

Alberto Mancini nije imao izbora, Del Potro nije mogao i odlučio se za Josa Acasusa koji je trenutačno 48. igrač na ATP listi i koji je daleko od svojih najboljih dana. Međutim Acasuso je na krilima navijača igrao odlično, nekada je pogađao i nemoguće. Prvi set je otišao na stranu Verdasca koji je jednim breakom stigao do seta 6-3 nakon 35 minuta igre.

Nakon toga slijede tri dramatična seta. U drugom setu su obojica tenisera dva puta izgubila svoj servis, odluka je pala u tie breaku. Acasuso je poveo 3-1, Verdasco se vratio na 3-3, ali je onda opet Acasuso uzeo četiri poena zaredom.

Acasuso je krenuo breakom u treći set, ali je Verdasco uzvratio, nakon čega ponovo gubi servis. U tim trenucima je Acasuso igrao veliki meč, pogađao, publika je bila u delirijumu, vodio je 3-1. Verdasco se vratio u osmom gemu, ali samo na kratko. Acasuso je u devetom gemu napravio break, u desetom je dobio set.

Šesti gem četvrtog seta je bio presudan.Verdasco je napravio break, gem kasnije je spasio 15/40 i Acasuso je počeo gubiti snagu. Nakon što je Verdasco uzeo četvrti set 6-3, igra Acasusa se raspala, peti set je bio jednosmjerna ulica. Tri breaka za veliku pobjedu, Acasuso je spasio dvije meč lopte treću nije mogao. Argentina je izgubila prvi put na domaćem terenu nakon deset godina. Ostaje pitanje da li će ponovo nekada imati ovakvu priliku.

Argetnina - Španija 1-3
Jose Acasuso - Fernando Verdasco 3-6, 7-6 (3), 6-4, 3-6, 1-6.