Wimbledon: Federer i Safin
Federer u svom ritmu

M. Maksimović

Roger Federer i Marat Safin su izborili plasman u polufinale ovogodišnjeg Wimbledona. Federer je nakon jednog sata i 41 minute na centralnom terenu savladao Maria Ančića iz Hrvatske 6-1, 7-5, 6-4.

Prognoze su danas i što se tiče kiše i što se tiče rezultata Rogera Federera bile uglavnom tačne. Kiša je pokvarila početak meča koji je protekao u dominaciji Federera, koji će u petak igrati šesto polufinale zaredom.

Mario Ančić je odigrao dobar meč, ali ovo je bio jedan od onih kada morate odigrati puno bolje od dobroga kako bi barem uzeli set Federeru. Prvi set je trajao tek 20 minuta. Ančić je dva puta izgubio svoj servis, u drugom i šestom gemu. Federer je zabio 15 winnersa, te je izgubio samo jedan
poen na svom servisu. Nakon dva odigrana gema drugog seta uslijedio je novi prekid.

Nakon kiše koja je padala sat vremena, na teren je stigao jedan drugačiji Ančić koji je stalno izlazio na mrežu, koji je stalno pritiskao Federera. Međutim iskusni Švicarac je mirno čekao svoju priliku koja je došla u 11. gemu. Mario je poslao jedan volej u aut, a na break loptu je stigla dupla i Federer je gem kasnije obavio veći dio posla.

Treći set je bio najduži, samo prvi gem čitavih 19 minuta. Mario je spasio čak tri break-lopte i izvukao se uspješno nakon 10 izjednačenja. Federer je sve dileme riješio u petom gemu trećeg seta kada je breakom stigao na 3-2, a nakon svog servis gema je imao 4-2.Naravno da do kraja meča
Ančić nije imao priliku da nešto napravi. Podatak da je Federer u cijelom meču napravio 6 neforsiranih pogrešaka, dovoljno govori. Ančić je napravio tek 16, Federer je zabio 15 aseva, Mario 9.

Marat Safin je prije Wimbledona nije ništa napravio, njegova dva najblja rezultata su bila treće kolo Munchena i Hamburga. Usput odigrao je dva kola u Melbourne i Parizu, dok je prošle godine na Grand slam turnirima igao treće kolo Australian Opena i Wimbledona odnosno drugo kolo Roland Garrosa i US.Opena. Ukupno u karijeri je samo jednom Safin igrao četvrtfinale Wimbledona, one lude 2001.godine.

''Ludi konj'' je danas sredio i Feliziana Lopeza i u petak će na megdan Rogeru Federeru. Feliziano Lopez je danas krenuo dobro, od pet break prilika iskoristio je jednu, te je za 34 minute uzeo prvi set. Nakon toga na scenu stupa Marat Safin. Za 1-1 u setovima, Safin je trebao dva breaka, dok je treći set otišao do tie breaka. U 13. gemu Feliziano Lopez nije imao šanse.

I tu je se igra Lopeza počela polako raspadati, tri puta je Španac gubio svoj servis, jednom je uzvratio, ali to je danas bilo premalo protiv sjajnog Safina koji je u čitavom meču napravio 23 neforsirane pogreške, samo deset u prvom setu. Na kraju je nakon 159 minuta Safin slavio 3-6, 7-5, 7-6(1), 6-3.

Roger Federer i Marat Safin su do sada igrali deset puta, Švicarac vodi 8-2, ali mnogi ljubitelji tenisa se sjećaju polufinala Australian Opena prije tri godine, kada je Safin slavio u pet setova, 9-7 u petom