Wimbledon : Finale čista fantazija
Velika pobjeda Nadala

M. Maksimović

Prvi prekid je stigao u trećem setu, Nadal je imao 2-0, Federer je vodio 5-4 u trećem. Krenuo sam u svojoj glavi tražiti najbolja finala koja sam imao prilike gledati....

Od 1992. godine pamtim skoro sva. Borga se ne sjećam, sli se sjećam pobjede Agassia nad Ivaniševićem u pet setova, sjećam se prvog naslova Samprasa i pobjede protiv Jima Couriera.
Pamtim finala u kojima je Sampras pobjeđivao Patricka Raftera i Gorana Ivaniševića u pet setova, prošlogodišnji trijumf Federera upravo nad Nadalom.

Dugo je na prvom mjestu bilo finale iz 2001. godine, Ivanišević - Rafter, sve do nedelje i trećeg okršaja u finalu Wimbledona, Federer - Nadal. Ono jučerašnje je čista fantazija, nakon koje je sotalo pitanje kada ćemo opet gledati onakav meč.

Kralj Pariza je skinuo sa prijestola kralja Wimbledona, Rafel Nadal je savladao Rogera Federera 6-4, 6-4, 6-7 (5), 6-7 (8), 9-7, nakon četiri sata i 48 minuta igre.Najduže finale Wimbledona u istoriji, nadmašili su Jimmya Connorsa i Johna McEnroea iz '82. za 32 minute. Obojica su igrala sjajno, obojica su pogađala, ali je jedan morao pobjediti.

Pobjedio je Nadal, mnogi će reči zasluženo, iako niko nije mogao '' staviti ruku u vatru za Španca'' niti onda kada je Nadal vodio 2-0. U prvom setu je Nadalu bio dovoljan jedan break, Federer je prijetio, u prvom setu je propustio tri break prilike. Nakon ranog breaka Federera, izgledao je
da je Švicarac prebolio prvi set. Imao je velikih 4-1. Nadal je potom osvojio pet gemova zaredom, uz dva "breaka", dok je Federer propustio još dvije "break-lopte", te je nakon sat i 34 minute igre bilo 2-0 u setovima za Španca.

Federer je u trećem setu nastavio pritiskati, ali se Nadal uvijek znao izvuči, sa jednom ili dvije ruke.Čak je u jednom trenutku Nadal opasno okrenuo koljeno, ali je nastavio u istom ritmu. Roger je nastavio propuštati svoje prilike, dva puta je imao 15-40 uz po još jednu prednost u četvrtom i šestom gemu, ali i Nadal imao velikih 0/40 u sedmom gemu. Nakon što je Federer poveo 5-4 stigla je i kiša, prvi prekid koji je potrajao sat i 20 minuta.

Je li kiša pomogla Federeru, mnogi će reći da jeste, jer se vratio u meč, dok će Federer reći da nije jer je na kraju izgubio. Dva tie breaka su bila priča za sebe. U prvom je Federer zabio četiri asa, u drugom je Nadal bio tu, dva poena od meča, velikih 5-2, ali se onda rukla malo ''stegla'' napravio je dvotruku, Federer se vratio u život.Nadal je propustio prvu meč loptu, Federer je prvi put pogodio bekhendom. Španac je propustio i drugu meč loptu, Federer je izjednačio na 2-2. U petom setu oba igrača su držala svoj početni udarac, a kod rezultata 2-2 i izjednačenja na servis Federera kiša je još jednom prekinula dvoboj.

Nakon polusatnog prekida prvi je do prilike za "break" stigao Federer kod vodstva 4-3, ali Nadal se spasio servisom od 200 kilometara na sat. Pri rezultatu 5-5 Nadal je stigao do 15-40 na Federerov servis, ali veliki Švicarac se spasio asom i još jednim dobro plasiranim prvim servisom.U 16 gemu Federer spašava 15/40, ali Nadal uzima break života. Već se mrak počeo spuštati na All England Club, Nadal je iskoristio četvrtu meč loptu.

Roger Federer nije prestigao Björna Borga, Rafael Nadal se izjednačio sa Borgom koji je 1980. godine u istoj godini osvojio Roland Garros i Wimbledon. Manolo Santana je bio jedini Španac prije Nadala, posljednji prije 42 godine.Za Špance je trava nekada bila '' za krave'', danas na travi Nadal
slavi svoju najveću pobjedu u karijeri. Četiri puta je osvojio Roland Garros, u Parizu još nije izgubio.Danas je dodao i Wimbledon, svoj peti Grand Slam.