Wimbledon: Neizvjesno do kraja

Posljednje muško četvrtfinale

SportSport.ba

U posljednjemu muškom četvrtfinalu Wimbledona njemački je teniser Rainer Schüttler pobijedio Francuza Arnauda Clementa u epskoj igri koja je trajala petom setova.
Meč koji je počeo u srijedu, a koji je danas kiša prekidala čak dva puta, Nijemac je na kraju dobio 6:3, 5:7, 7:6(6), 6:7(7), 8:6.

Meč je krasilo i puno preokreta, a Francuz je u petom setu (kod 5:4 na Schüttlerov servis) propustio i jednu meč loptu!

Susret koji je u srijedu prekinut zbog mraka pri rezultatu 1:1 u setovima, Clement je otvorio breakom kojeg je, međutim, Schüttler brzo vratio. Oduzetih servisa više nije bilo do kraja trećeg seta i tie-break je bio neminovan. U njemu je Schüttler poveo 6:0, ali je Clement uspio izjednačiti na 6:6! Potom je Schüttler dobio još dva poena zaredom i uzeo set.

Nijemac je u četvrtom setu oduzeo servis suparniku pri rezultatu 2:1 u ubrzo je vodio 4:1. Clement se uspio vratiti i još jednom izjednačiti (4:4).

Francuz je u novom tie-breaku došao do set lopte na svom servisu pri vodstvu 6:4. Propustio je šansu, a Nijemac je potom izjednačio na 6:6, ali i ponovno izgubio drugi servis za novu set loptu Clementa. Ovaj je nije realizirao odmah, već je nakon što je poveo 8:7 ponovno dobio poen na Nijemčev servis za konačnih 9:7.

Izjednačena igra, puna preokreta, je nastavljena i u odlučujućem setu. Clement je poveo 2-0, ali se Schüttler ubrzo uspio vratiti u igru. U 11. gemu Francuz je vodio 30:0, ali mu je s četiri osvojena poena u nizu Schüttler oduzeo servis. Schüttler je propusto servis za meč, a Francuz se ponovo uspio vratiti u dvoboj.

Međutim, Clement je nastavio loše servirati i Nijemac je u 13. gemu poveo 15:40. Da se stvari još vipe zakomplikuju pobrinula se kiša je polagano počela padati. Sudac je meč je prekinuo, uz Schüttlerove prigovore, pri rezultatu 40:40.
Nakon gotovo jednosatne pauze Schüttler je uspio uzeti servis Clementu, da bi na svom servisu iskoristio tek treću meč loptu u 14. gemu.

Bio je to peti trijumf Nijemca u šest mečeva s Clementom. Nijemac će u polufinalu sresti na drugog nositelja, Španca Rafaela Nadala.