U mraku su godinama, sada žele vratiti staru slavu u ski-skokovima: Imenovali su legendu za trenera
FOTO: EPA

Prave bitne poteze

U mraku su godinama, sada žele vratiti staru slavu u ski-skokovima: Imenovali su legendu za trenera

Haris Zilić

Češka je skoro deceniju van vrha Svjetskog kupa u skijaškim skokovima, a iz sezone u sezonu to je bilo sve slabije, pa su došli do situacije da je iskusni Roman Koudelka jedini skakač koji se pojavi na nekom od takmičenja Svjetskog kupa.

U Češkoj su odlučili da naprave rezove i da krenu u ozbiljan povratak u svijet skijaških skokova.

Tamošnji savez je napravio prvi korak, a riječ je o imenovanju novog selektora i trenera češke reprezentacije u ski-skokovima.

Novi selektor Češke će biti legendarni Jaroslav Sakala, bviši proslavljeni skakač Čehoslovačke, kasnije i nezavisne Češke.

Sakala će imati ispred sebe plan podizanja ski-skokova u Češkoj, a već u narednoj olimpijskoj sezoni pokušat će neke mlade skijaše približiti ozbiljnim takmičenjima kao što je Svjetski kup.

Česi vjeruju da 55-godišnji Sakala može u narednom periodu da u Češkoj napravi barem jednog, dvojicu skakača koji će redovno osvajati bodove u Svjetskom kupu, što bi bio prvi ozbiljan korak prema povratku Češke u svijet ovog atraktivnog sporta.

Oglasi

Inače, Jaroslav Sakala je ne samo češka, nego i jedna od legendi skijaških skokova generalno.

Karijeru je u Svjetskom kupu počeo 1989. godine kao reprezentativac Čehoslovačke, a od 1993. godine pa sve do 2002. godine nastupa je za nezavisnu Češku. Karijeru je završio 2002. godine i trajala je ukupno 13 godina.

U sezoni 1992/93. bio je drugi skakač u ukupnom plasmanu Svjetskog kupa, iste zime zauzeo je treće mjesto na Novogdišnjoj turneji i osvojio Mali Kristalni globus u ski-letovima.

Godinu dana kasnije, ponovo je dokazao da je najbolji letač sezone na Svjetskom kupu u skijaškim letovima.

Sakala je jedanaest puta stajao na podijumu na takmičenjima Svjetskog kupa, uključujući četiri puta na najvišoj stepenici.

Oglasi

Njegova sportska karijera završila se 2002. godine, a trenutak karijere desio se 1992. godine kada je sa Čehoslovačkom osvojio timsku bronzu na Zimskim olimpijskim igrama u Albertvilleu.

Kao reprezentativac nezavisne Češke bio je prvak svijeta u ski-letovima na Svjetskom prvenstvu na Planici 1994. godine.

Na Svjetskim prvenstvima sa Češkom ima individualno srebro i bronzu sa Svjetskog prvenstva u Falunu 1993. godine, kao i timsko srebro na istom prvenstvu.

Vidjet ćemo u narednom periodu da li će imenovanje legendarnog Sakale podizati rejting ski-skokova  Češkoj i barem malo približiti staroj slavi.

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Oglasi

Najnovije vijesti