Cucheu Kristalni globus u spustu

O. Lekić

Švicarac Didier Cuche osvojio je Kristalni globus u spustu na posljednjoj utrci u toj discipline u Lenzerheideu.

Cuche je osvojio četvrto mjesto što mu je bilo dovoljno za trijumf, pošto je njegov jedini konkurent za titulu Austrijanac Michael Walchhofer bio 11.

U utrci je pobijedio Adrien Theaux iz Francuske. Dvadesetšestogodišnjem Theauxu je to bio prvi trijumf u Svjetskom kupu, a do njega je došao s prednošću od samo stotinke u odnosu na Austrijanca Joachima Puchnera.

Na treći stepenik pobjedničkog postolja popeo se Aksel Lund Svindal iz Norveške.

Iako se vodila velika borba za pobjedu u posljednjem spustu sezone, sve oči bile su uprte u Cuchea i Walchhofera. Uoči današnje utrke austrijski skijaš je imao 14 bodova prednosti u odnosu na Cuchea. Walchoffer je prvi izašao na stazu, ali je u tom trenutku došao do desete pozicije. Stoga je Švicarcu za trijumf bio dovoljan plasman među pet najboljih, što je i uspio.

Walchhoferu je ovo bila posljednja utrka u karijeri. Austrijanac je u Svjetskom kupu ostvario 19 pobjeda, 14 u spustu, tri u superveleslalomu i dvije superkombinacije. Osvojio je tri Kristalna globusa u spustu, 2005., 2006. i 2009. godine, te titulu svjetskog prvaka iz St. Moritza 2003. godine. Na Olimpijskim igrama osvojio je jedno srebro, 2006. godine u Torinu.

U četvrtak je u Lenzerheideu na programu posljednji superveleslalom sezone, u kojem će se Cuche i Ivica Kostelić boriti za Kristalni globus u toj disciplini. Kostelić je već osigurao ukupnu pobjedu u Svjetskom kupu, a nije učestvovao u današnjem spustu.