Norvežani sa Björndalenom zlatni

Počelo SP u Ruhpoldingu

M. Maksimović

Danas je njemačkom Ruhpoldingu počelo Svjetsko prvenstvo u biatlonu. Prvog dana na rasporedu je bila utrka mješovitih štafeta 2x6+2x7.5 km. Zlato su osvojili Norvežani sa 20.2 sekunde prednosti pred Slovenije, dok je treća bila Njemačka.

Za Norvešku su nastupili Tora Berger, Synnöve Solemdal, Ole-Einar Björndalen i Emil Hegle Svendsen. Legendarni Ole-Einar Björndalen je tako osvojio svoju 17 zlatnu medalju na Svjetskim prvenstvima, ukupno 37 u karijeri. Na Svjetskim prvenstvima Norvežanin je osvojio i 11 srebrnih odnosno 9 brončani medalja. Prvi put je bio na postolju još tamo 1997.godine kada osvojio treće mjesto. Prije početka SP, Björndalen je izjavio da bi želio zaključiti karijeru nakon Zimskih olimpijskih igara u Sočiju 2014.

''Iako još nisam donio konačnu odluku, vjerojatno ću karijeru zaključiti nakon Igara u Sočiju. Tada ću navršiti 40 godina i sumnjam da će moje tijelo u toj dobi biti spremno za ekstremne napore koje zahtijeva biatlon''

Na drugom mjestu je završila Slovenija u postavi Andreja Mali, Teja Gregorin, Klemen Bauer i Jakov Fak. To je druga slovenska medalja na svjetskim prvenstvima u biatlonu. Prvu je osvojila Teja Gregorin 2009. u Pyeongchangu u utrci na 15 kilometara. Domaća reprezentacija Njemačke je sa Magdalenom Neuner na kraju bila treća sa 32.8 stotinki zaostatka.