Pobjeda Albrechta u Soeldenu
Daniel Albrecht najavljuje sjajnu sezonu

Švicarci dominirali na otvaranju sezone

M. Maksimović

Švicarac Daniel Albrecht pobjednik je prvog veleslaloma sezone za skijaše koji se tradicionalno na otvaranju sezone vozio danas u austrijskom Soeldenu. Albrecht je slavio ispred zemljaka Didiera Cuchea koji je bio sporiji 14 stotinki, odnosno Amerikanca Teda Ligetya koji je kao treći zaostao sekundu i 25 stotinki.

Nakon prve vožnje Albrecht je imao vrijeme 1:07.30, dok je drugoplasirani Benjamin Raich zaostajao tek 12 stotinki. Drugi Švicarac unutar vodeće trojke bio je Didier Cuche sa 26 stotinki slabijim vremenom.Unutar prvih pet skijaša zaostatak je bio podnošljiv, Ted Ligety je kao četvrti zaostajao 27 stotinki, a peti Bode Miller 32.Među prvih deset imali smo dva skijaša sa relativno visokim startnim brojevima. Francuz Thomas Fanara je sa startnim brojem 25 završio prvu vožnju kao sedmi sa sekundom zaostatka , dok je Romed Baumann završio kao deseti (+1:08)

U drugoj vožnji pritisak nisu izdržali Benjamin Raich odnosno Bode Miller. Peti iz prve vožnje, Bode Miller na kraju je bio tek deseti dok je Benjamin Raich drugoplasirani nakon prvog '' laufa'' završio na kraju kao četvrti. Osvajač maloga Kristalnog globusa prošle sezone u ovoj disciplini, Ted Ligety se ipak dokopao najbiže stepenice pobjedničkog postolja. U duelu dva skijaša iz Švicarske, Albrecht je za 14 stotinki bio brži od Cuchea.

Za Daniela Albrechta je ovo treća pobjeda u Svjetskom kupu, druga u veleslalomu, prvu je ostvario 2. decembra 2007. godine u Beaver Creeku. Na Svjetskom prvenstvu 2007. godine, upravo u ovoj disciplini Daniel Albrecht je osvojio srebro.

Tri su skijaša privukla dosta pažnje danas u Soeldenu, iako su sva trojica bila daleko od pobjedničkog postolja. Prvi put nakon teške povredena startu lanjske sezone u Sjevernoj Americi nastupio je Norvežanin Aksel Lund Svindal, ukupni pobjednik Svjetskog kupa iz 2007. godine. Plasirao se na 13. mjesto sa sekundom i 76 stotinki zaostatka. Rainer Schoenfelder je i pored neugodne povrede koju je zaradio na treningu, nastupio i na kraju je bio 25 sa 3 tri sekunde i 48 stotinki zaostatka za pobjednikom dok je Hermann Maier nastupio samo u prvoj vožnji nakon koje je bio 35.