Prije tačno 100 godina održano prvo takmičenje u ski-skokovima: Tadašnje dužine bi danas bile opasne

Na današnji dan

Prije tačno 100 godina održano prvo takmičenje u ski-skokovima: Tadašnje dužine bi danas bile opasne

Haris Zilić

Skijaški skokovi su među najatraktivnijim sportovima današnjice i privlače sve više pažnje, a moderno vrijeme je dovelo i do situacija da na najvećim letaonicama gledamo i letove preko 250 metara, a aktuelni svjetski rekord je 253.5 metara u režiji Austrijanca Stefana Krafta, koji je ovu dužinu ostvario na letaonici u norveškom Vikersundu.

Na današnji dan prije tačno 100 godina, tačnije 12. februara 1925. godine održano je prvo takmičenje u ski-skokovima.

Vjerovatno bi mnogi pomislili da je to bilo u Norveškoj, Finskoj, Njemačkoj, Austriji, međutim, greška. Prvo takmičenje održano je u tadašnjoj Čehoslovačkoj.

Domaćin prvog takmičenja u ski-skokovima bio je gradić Janske Lazne u današnjoj Češkoj, koji pripada krugu Kralove, a danas je i poznati zimski centar. Sam gradić ima oko 700 stanovnika.

Te daleke 1925. godine domaćini su sve učinili da prvo takmičenje u ski-skokovima bude posebno.

Oglasi

Veliko razočarenje za organizatore bila je činjenica da su nordijske zemlje odlučile da ne šalju svoje takmičare.

Istovremeno, Norvežani su dozvolili učešće svojim predstavnicima koji su u to vrijeme studirali u srednjoj Evropi.

U godinama od 1925 do 1927. FIS takmičenja su se održavala pod nazivom Rendez vous Races, a kasnije su preimenovana u FIS trke. Od 1937. zovu se FIS Svjetsko skijaško prvenstvo.

Tek 1965. godine vlasti FIS-a su odlučile dati status Svjetskog prvenstva u ski-skokovima, a 1979. godine održan je prvo takmičenje Svjetskog kupa koje nosi naziv do danas.

Oglasi

Prva Novogodišnja turneja u ski-skokovima održana je 1953. godine i postalo je jedno od najzanačajnijih takmičenja u ovom sport.

U bivšoj Čehoslovačkoj 1925. godine na prvom takmičenju gledali smo skokove oko 45 metara, a recimo danas bi ta dužina na svim normalnim skakaonicama sa K120 i većom tačkom bila jako opasna za takmičarejer ne bi mogli izvesti doskok, da ne govorimo o letaonicama. Na modernim skakaonicama danas i sam izlaz sa mosta ide od 20-30 metara.

U početku su to bila obična brdašca, a takmičari su se spuštali stojeći, dakle nije bilo rampi za sjedenje pred let i današnjih mostova.

Nakon toga, ski-skokovi su u periodu od 1930. do 1940. godine krenuli sa popularizacijom, najviše na području srednje Evrope i Skandinavije.

Prvi pobjednik u ski-skokovima 1925. godine bio je njemački reprezentativac porijeklom iz Čehoslovačke Willen Dick sa skokovima od 44, 44 i 45 metara. Drugo mjesto pripalo je Henryju Ljungmanu koji je imao skokove 44, 43, 47 metara, a treće Čehoslovaku Františeku Wendeu sa skokvoima od 40, 43, 40 metara.

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Oglasi