Button pobjedio, Vettel odbranio naslov
Danas je bilo dovoljno treće mjesto

Sada je Vettel najmlađi koji je odbranio titulu

M. Maksimović

Sebastian vettel je odbranio naslov svjetskog prvaka. Mladi Nijemac je danas osvojio treće mjesto na VN Japani, što mu je bilo više nego dovoljno da osigura novi naslov najboljeg.

Pobjedu je danas ostvario britanac Jenson Button, dok je drugo mjesto zauzeo Fernando Alonso.

Današnja utrka je odlučena kroz boksove. Vettel se odličnim manevrom odbranio na startu od Lewisa Hamiltona, a već u 10.krugu svjetski prvak je završio prvi put u boksu. Tada se vratio na 6.mjesto, a već deset krugova kasnije, Nijemac ponovo ide u boks.

Ovaj put se vratio na peto mjesto. Krug kasnije u boks ide i Jenson Button koji se vratio na stazu ispred Vettela. U 21.krugu došlo je do sudara između Lewisa Hamiltona i Felipea Masse, pa je zbog ostataka bolida u krivinama 7 i 14 na stazu morao safety car. Sigurnosni automobil je napustio stazu u 27.krugu, Button je pobjegao Vettelu na prednost veću od jedne sekunde.

U 34.krugu se vettel odlučio za tvrđu komponentu guma, a isto je napravio i Button dva kruga kasnije. Međutim, Britanac je zadržao prvo mjesto bez problema. Alonso je pričekao sa ulaskom u boks, što mu je svakako pomoglo uz probleme koje je imao Vettel na početku svog posljednjeg stinta. Alonso je zadržao drugo mjesto,

Dva kruga prije kraja je došao na 1.2 sekunde zaostatka za Buttonom, ali promjene u vrhu poretka do kraja utrke nije bilo. Michael Schumacher je u jednom trenutku također bio vodeći danas, ali je odlaskom u boks na kraju završio kao šesti iza Marka Webbera i Lewisa Hamiltona.