Amerikanci zlatni nakon osam godina
Zvijezde ponovo zlatne

M. Maksimović

Košarkaši SAD su ponovo nakon osam godina osvojili zlatnu medalju. U finalnom susretu OI u Pekingu Amerikanci su savladali Španiju 118:107. Brončanu medalju je osvojila Argentina.

Amerikanci su zasluženo slavili u finalu iako je Španija većim dijelom utakmice držala priključak. Amerikanci su pokušavali i kontrama i presingom i brzim akcijama razbiti ritam, ali su Španci uglavnom znali vratiti. Amerikanci su uzeli zlato, a za to im svakako nije bila potrebna pomoć sudijske trojke Jungebranda, Brazauskasa i Esteveza  koji su u par navrata '' nešto čudno svirali''. Pogotovo u prvom dijelu kad su bekove Španije vrlo brzo napunili prekršajima. Međutim i u takvom ritmu Španci su znali igrati.

U prvoj četvrtini Španija je vodila, prva je stigla na +4, nakon četiri minute igre, a + 5 su imali četiri minuta prije kraja prve dionice (22:17). Amerikanci su se probudli u posljednje dvije minute kada su u ubacili 16 poena za vodstvo 38:31.

Nastavak utakmiceje obevaćao ''kantanje'' braće Gasol i društva, jer u tom dijelu utakmice Ameri imali i 13 poena prednosti, ali su Španci konsolidovali do odmora - 8 (61:69). Sedam i pol minuta prije kraja treće četvrtine Pau Gasol je pogodio za 67:71, u posljednju dionicu se ušlo sa +9 za SAD (91:82)

Španci sjajno otvaraju posljednju četvrtinu, serijom 7:0, ali Amerikanci odgovaraju istom mjerom. 3:27 prije kraja utakmice Bryant pogađa tricu, Dwyane Wade također i Španci su dovedeni pred svršen čin dvije minute prije kraja. Pitanje pobjednika definitivno je bilo riješeno nakon što je
Jimez promašio tricu na -6. Do kraja utakmice Amerikanci su se uglavnom smjenjivali na liniji slobodnih bacanja i nisu imali problema.

Mike  Kryzzevski je ispunio zadatak, velike NBA zvijezde su igrale kao ekipa i na kraju su uzeli zlato, dok su Španci na kraju srebrni, prvi put nakon 1984. godine. Dwyane  Wade je ubacio 21 poen, Kobe  Bryant 20 uz 6 asista.Ukupno su imali 60% šuta, pogodili su 13 trica iz 28 pokušaja, slobodna bacanja su šutirali 27/37.

Kod reprezentacije Španije Rudy   Fernandez je odigrao odličnu utakmicu, postigao je 22 poena, ubacio je 5 trica.Pau Gasol utakmicu zaključio sa 21 poenom i 6 skokova, Juan Carlos  Navarro je za 24 minute dodao18 poena. Španci su slobodna bacanja šutirali 23/28, za tri poena 8/17 i ono što je možda najzanimljivije imali su prednost u skoku
37-31.

U utakmici za treće mjesto Argentina je bez Manu Ginobilia savladala Litvu 87:75. Sve je bilo riješeno onog trenutka kada su Argentinci poveli 53:37 sredinom treće četvrtine.
Carlos Delfino bio je prvo ime Argentine sa  20 poena, Luis Scola je ubacio 16, Nocioni je dodao 14 poena.

Kod Litavaca, Šiškauskas je ubacio 15 poena (4/8 iz igre), Kaukenas je postigao 14, Jasikevicius 9 uz također loš šut iz igre 4/12. Za tricu su Litvanci šutirali 6/23, dok su Argentinci pogodili 11 trica.