
August: Najupečatljiviji momenti bh. sporta u 2015. godini
1. Amel Tuka – prva svjetska medalja u olimpijskom sportu za Bosnu i Hercegovinu
August 2015. godine ostat će upamćen kao jedan od najuspješnijih mjeseci u historiji bosanskohercegovačkog sporta.
Rijetko koji sportista iz Bosne i Hercegovine za samo nekoliko sedmica dođe od statusa anonimusa do statuse osobe koja piše sportsku historiju Bosne i Hercegovine.
Svijet atletike upoznao ga je 17. jula ove godine na mitingu Dijamantne lige u Monte Carlu, kada je istrčao rezultat sezone 32. najbrži rezultat u historiji utrke na 800 metara.
Za samo nekoliko mjeseci popravio je lični rekord za tri i po sekunde, a u sportu u kojem nerijetko odlučuju stotinke, ovo je zaista nevjerovatan podvig.
Normu za svoje (prvo!) Svjetsko prvenstvo ostvario je na mitingu u Velenju, kada je popravio lični rekord, koji je ostvario na zadnjem Evropskom prvenstvu u Švicarskoj (1:46,12) za skoro dvije sekunde (1:44,19).
Svojim prepoznatljivim finišom, po kojem je svojevremeno bio prepoznatljiv legendarni Yuriy Borzakovsky, završio je kao prvoplasirani u grupama za plasman u polufinale i finale takmičenja.
Iako se činilo da će odsustvo Amana, tada aktuelnog svjetskog prvaka, i Amosa, prvog na svjetskog rang-listi, dobro doći našem atletičaru, ipak se ispostavilo suprotno.
Odsustvo ovog dvojca omogućilo je znatno sporiju i taktičku utrku koju je sprovodio legenda ove discipline David Rudisha, a pored sebe je u finalu i imao dva Kenijca koji su timskom igrom zagrađivali našeg srednjoprugaša.
Ipak, iako su mnogi očekivali i zlatnu medalju, sam Amel Tuka nije bio razočaran bronzom. A i zašto bi bio, kada se uzme obzir da je postao osvajač prve svjetske medalje za Bosnu i Hercegovinu u olimpijskom sportu, i to u svom prvom nastupu na Svjetskom prvenstvu.
Također, drži četiri od pet najvrednijih atletskih rezultata Bosne i Hercegovine po IAAF bodovnim tablicama.
Za domaće medije istakao je kako će sve podrediti nastupu na Olimpijskim igrama, pa će tako, kako je rekao, sigurno propustiti Svjetsko dvoransko prvenstvo u martu, a vrlo vjerovatno i Evropsko prvenstvo u julu.
Očekuje se da na Olimpijskim igrama, koje su na rasporedu od 5. do 21. augusta naredne godine, donese prvu olimpijsku medalju za Bosnu i Hercegovinu.
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.