Barca se provukla, Cluj neporažen
Eto'ov pogled sve govori

U utakmicama 2. kola Lige prvaka

M. Maksimović

U srijedu je odigrano preostalih osam utakmica drugog kola grupne faze takmičenja u Ligi prvaka. Gosti su uzeli osam bodova, Barcelona i Roma puni plijen...

Pobjeda Rome,Scolariju samo bod

Debitant u Ligi prvaka nastavlja sa odličnim igrama i rezultatima. Nakon slavlja u Rimu, Cluj je na svom terenu odigrao sa Chelseajem 0:0. Nije pobjeda, ali je svakako ravno pobjedi za Rumune. Chelsea je imao više od igre, nekoliko pravih, dobrih prilika, ali je mreža golmana Eduarda Stăncioiua ostala netaknuta.

Nisu bez šansi bili ni domaćini, ali će svakako manje žaliti za propuštenim nego gosti iz Londona. Cluj nakon dvije utakmice ima četiri boda koliko i Chelsea i svakako se ima pravo nadati prolasku u nastavak takmičenja.

U duelu u kojem je pobjeda bila potrebna i jednim i drugim za ostanak u igri, Roma je kao gost savladala Bordeaux 3:1 koji nakon ovog poraza pa skoro ispada iz igre, teško će dohvatiti i Kup UEFA. A domaćini su dobro krenuli, već u 18. minuti Yoann Gourcuff zabija za 1:0. Za Bordeaux je sve dobro teklo do 36. minute kada je Henrique dobio crveni karton. I sa igračem manje Bordeaux je dobro stajao na terenu, sve do 64. minute kada Vučinić pogađa za 1:1. Od tog trenutka igra Bordeauxa se počinje raspadati, a Julio Baptista je utrpao dva komada. Prvi iz slobodnjaka u 71. minuti, a drugi 12 minuta kasnije za konačnih 1:3.

Grupa A:
Bordeaux – Roma 1:3
Cluj - Chelsea 0:0

Anorthosis i dalje opasan, remi u derbiju

Ono što je do sada u grupi A uradio Cluj, to isto je napravio Anorthosis sa Kipra u grupi B. Klub koji je donio toliko radosti i žalosti navijačima Olympiacosa i Panathinaikosa u srijedu je ostvario veliku pobjedu. Na svom terenu Anorthosis je razbio Panathinaikos 3:1, a veliki dio posla domaćini su obavili do 15 minute.

Anorthosis je poveo u 10. minuti nakon autogola Joséa Sarriegia, a pet minuta kasnije Savio je centrirao a na pravom mjestu je bio Dobrašinović. Domaćini su sebi donekle zakomplicirali život u 28. minuti nakon što je u kaznenom prostoru rukom igrao Leiwakabessy. Siguran izvođač najstrože kazne je bio Salpingidis. Nakonburnih pola sata rezultat se nije mijenjao sve do 78. minute, kada Taher postiže gol za 3:1.

U derbiju večeri Inter i Werder su podijelili bodove odigravši 1:1. Već u 14. minuti Inter je vodio 1:0. Adriano je bio asistent, a strijelac Maicon. Werder se vratio u život u 62. minuti.Pizzaro je klizeći zabio gol kaznivši Inter koji se već tada bio dobro povukao. Nakon izjednačenja oba sastava su imala po nekoliko prilika, najbolju opet Maicon sa jedne kada pogađa stativu i Pizzaro koji je neprecizan u sudijskoj nadoknadi.

Grupa B:
Anorthosis - Panathinaikos 3:1
Inter - Werder 1:1

Messi kreirao nemoguće, Sporting siguran

Barcelona je u Donetsku dobila nemoguću utakmicu. Shakhtar je izgubio dobivenu utakmicu, kako to, vjerovatno ne znaju ni igrači Mircee Lucescua ali ni Pepea Guardiole. Domaćini su vodili od 38. minute kada Ilsinho trese mrežu Valdesa. Tih 1:0 stajalo je na semaforu sve do 87. minute. Bojan je poslao loptu u peterac, golman domaćih Pyatov loše reaguje, a na pravom mjestu je Messi za 1:1. I tu nije kraj nevoljama Shakhtara.

U 94. minuti Xavi je proigrao Messija koji iskosa lobom efektno prebacuje Pyatova za veliku pobjedu Barce. Po izlasku sa terena nakon utakmice Mircea Lucescu je ušo u verbalni duel sa Pepom Guardiolom.

U drugom duelu ove grupe Sporting nije dozvolio iznenađenje, rutinski je odradio utakmicu protiv Basela. Domaći igrači su stvorili veliki broj prilika, ali su samo dvije lopte otišle iza leđa Francesca Costanza. Prva u 55. minuti kada je jednu poklon loptu u gol pretvorio Leandro Romagnoli. Drugi gol je stigao četiri minute prije kraja, Derlei je bio strijelac.

Grupa C:
Shakhtar - Barcelona 1:2
Sporting - Basel 2:0

Domaćini na 100%

Jedini 100% učinak su imali favoriti u grupi D. PSV je godina bio nepoželjan protivnik u Ligi prvaka, danas je situacija daleko drugačija, ova ekipa teško da može nešto napraviti u ovoj grupi.

Podatak o dva poraza uz šest primljenih golova dovoljno govori. Ovaj put je PSV stradao očekivano na Anfieldu. Reedsi su vodili nakon 4. minute, kada otpadak nakon udarca Torresa u mrežu posprema Kuyta. 2:0 je imao Liverpool u 34. minuti, nakon dodavanja Torresa, Robbie Keane postiže efektan gol. U 76. minuti Isaksson i treći put vadi loptu iz svoje mreže, Gerarrd je zabio sa oko 25 metara. Počasni gol za goste je postigao Koevermans u 78. minuti.

Pravu golijadu su vidjeli gledaoci na stadionu Vincente Calderon u svega 22. minuti. Od 4. je Atletico vodio golom Maradoninog zeta, Aguerra.

Gosti iz Marseilla su uzvratili vrlo brzo u 16. minuti. Niang je zabio glavom. Atletico je poveo ponovo u 22. minuti kada je akciju nakon slobodnog udarca, na pravi način ispratio Raul Garcia. U drugom dijelu utakmice gosti su tražili put do 2:2, ali ga nisu našli iako su bili blizu Niang i Bonnart.