
Asmir Begović, golman engleskog Stoke Cityja, jedna je od glavnih uzdanica selektora reprezentacije BiH Safeta Sušića na Svjetskom prvenstvu u Brazilu.
Sjajni čuvar mreže najavio je nastup naše selekcije na Mundijalu, a u razgovoru za BBC se prisjetio djetinjstva u našoj zemlji.
Asmir je istakao kako se ne sjeća gotovo ničega...
"Nemam mnogo uspomena na djetinjstvo. Kada sam otišao uz BiH imao sam četiri godine i jako je teško sjetiti se mog života tamo. Odluka da napustimo državu je bila najbolja moguća. Naravno, pokušavao sam da što više saznam o ratu. Razgovarao sam s porodicom kako bih saznao kroz šta su prolazili i šta se dogodilo. Odlučili su da odu odmah početkom rata. Ostavili su sve iza sebe i započeli su novi život. Ne možete znati kako to izgleda ako vam se ne dogodi", rekao je Begović na početku razgovora za BBC.
Begović je govorio i o atmosferi unutar reprezentacije. Ističe kako se svi dobro razumiju, iako su odrasli u različitim dijelovima svijeta.
"Ponosni smo na našu državu i gdje god živjeli mi smo svi odrasli kao Bosanci. U svlačionici pričamo našim jezikom. Interesantno je, jer dolazimo iz različitih dijelova svijeta. Naša "zlatna generacija" odrasla je u različitim okruženjima, ali uvijek znamo ko smo i odakle smo. Željeli smo mnogo plasman na Svjetsko prvenstvo, posebno nakon dva poraza od Portugala u prethodna dva baraža. Plasman na SP je veliko olakšanje za nas".
Analizirao je Begović i grupu u kojoj se na Mundijalu nalazi naša selekcije.
"Smatram da nismo mogli dobiti bolju grupu. Znam da smo moji saigrači i ja cijeli život radili kako bi otišli na Svjetsko prvenstvo. Igraćemo s Argentinom na velikoj Maracani i to će biti velika prilika za sve u timu. Grupa je teška. Nigerija ima jako iskusnu reprezentaciju, ali se radujemo izazovima. Postižemo mnogo golova i stvaramo dosta šansi. Imamo igrače koji mogu dobiti Nigeriju".
Posebne pohvale naš golman je upustio navijačima. Kaže kako će ih pokušati učiniti ponosnim u Brazilu.
"Nevjerovatan je osjećaj i zaista je teško opisati koliko nam navijači znače. Rat je populaciju odveo na različite strane svijeta, pa tako gdje god igramo, osjećamo se kao kod kuće. Pređu veliki broj kilometara kako bi nas gledali. Imamo veliku podršku čak i u SAD-u, gdje igramo prijateljske utakmice. Hiljade bh. navijača je nas stadionima. Naši navijači su strastveni i odlučni smo da ih učinimo ponosnim", rekao je za BBC Asmir Begović.
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.