Celtic prvak
Hesselink strijelac za naslov prvaka

M. Maksimović

Fudbaleri Celtica su odbranili naslov prvaka Škotske nakon što su u posljednjem kolu kao gosti pobjedili Dundee United 1:0. Glavni konkurent ekipa Glasgow Rangersa je poražena od Aberdeena 2:0.

U posljednje kolo ekipe Celtica i Rangersa su ušle bodovno poravnate sa 86 bodova, s tim da je Celtic imao bolju gol razliku.

Na kraju je do svoje 42. titule prvaka, treće zaredom Celtic je stigao u posljednjih pola sata. Na Pittodrie stadionu Aberdeen je poveo golom Leea Millera u 63. minuti i već tada je bilo jasno da Glasgow može do naslova velikim preokretom. Međutim od preokreta nije bilo ništa.

Devet minuta nakon gola Aberdeena, Celtic je riješio sve dileme. Korner je izveo Shunsuke Nakamura a iskusni Jan Vennegoor of Hesselink je glavom pogodio za kasnije će se pokazati novi naslov Celtica. Sudbinu Glasgow Rangersa u prvenstvu je zapečatio Darren Mackie golom za pobjedu Aberdeena 2:0.

U finišu utakmice je pokušo Glasgow nešto preokrenuti, a u posljednjih deset minuta Aberdeen je imao igrača više nakon što je crveni karton dobio Nacho Novo. Tako je Celtic odbranio naslov prvaka, dok je Glasgow u finišu posustao, pa je ostao bez dva trofeja.U posljednjem prvenstvenom susretu Saše Papca nije bilo u ekipi Glasgow Rangersa.

Zanimljivo je da je Škotski FA trofej prvaka držao u helikopteru koji je čekao spreman tačno na polovici udaljenosti između Dundeea i Aberdeena.

Nakon večerašnjih utakmica poznato je da će Celtic igrati Ligu prvaka, Glasgow mora u kvalifikacije, dok će u Kupu UEFA nastupiti Motherwell.